61XKY5MvLgL._SL1000_
Case Study, Innovation, Voice Assistant,

Alexa API for Babies

אמזון הצהירה על חדשנות בעולם של המכשירים הקוליים- ויצרה API של אלקסה עבור ילדים, ותינוקות, על מנת שיהיה להם גאדג’ט בבית שמשמש גם לביצוע פעולות עבור ההורים ובד בבד סוג של אינטראקציה עם הפעוטות. זה לא מפתיע ללמוד שהרבה הורים משתמשים באמזון הרבה, זאת לטובת חיתולים, פורמולות של מזון ומוצרים שונים עבור ילדים קטנים ותינוקות. אז, אמזון החליטה לייצר פוקוס של הפתרונות הקוליים שלה במיחוד עבור סגמנט זה, עוזר דיגיטלי קולי במיוחד עבור תינוקות.

מפתחים יכולים לייצר– Skills מיוחדים עבור קהל זה, ולמרות שחלק מזה נשמע קצת דיסטופי, אפשר דווקא לראות גם דברים מעניינים וממש מועילים ברעיון של שימוש במכשיר ללא ידיים שמאפשר לילדים לשחק ולעשות שימושים שונים.

עם היכולת היחודית הזו, ניתן לבנות תכונות ויכולות (סקילס) שמאפשרות לשאול שאלות מהירות, ולקבל אינפורמציה באמצעות הקול, זה עוזר להגביר פעולות חוזרות על עצמן ולעשות את הכל להרבה יותר זמין- ישנם גם כמובן פעולות עבור ההורים שיכולים לקבל אינפוט מתי הם צריכים להחליף את החיתול של הילד או לקבל הוראות כיצד לערבב פורמולה של מזון עבור הילד.

מכאן, שהפיתוח יכול להיות ורסאטילי גם מצד העזרה להורים עצמם אל מול פעולות שונות שהם צריכים לעשות עבור הילדים, ומצד שני להוות סוג של משחק אינטראקטיבי עם סקילס שונים עבור הילדים עצמם.

photo-1544174934-d0555c037b4f
Case Study, eCommerce, Innovation, Marketplace,

Amazon influencer

הנה לכם גישה מעניינת של אמזון, לכל נושא המשפיענים… אמזון רוצה לאפשר לכל אחד מאיתנו לעשות כסף באמצעות העוצמה שלנו ברשתות החברתיות. במשך שנתיים אמזון מריצה תוכנית של משפיענים בסושיל מדיה, עליה כתבתי בעבר-Link, מהלך שמאפשר ל-influencers להרוויח בעקבות השיווק שהם מייצרים בעצמם אשר מוביל למכירות באתר של החברה- מדובר במשפיענים שעובדים ברשתות חברתיות כמו : אינסטגרם, טוויטר, יוטיוב או פייסבוק.

בתחילת הדרך התוכנית היתה ממש מתחת לראדר, אבל ישנם סימנים לכך שלאחרונה יותר ויותר אנשים משתלבים וגם חברות שמתמחות בנושא נכנסות להילוך- יש דוגמאות לכך שמשפיענים מצליחים לשנות את השיח על מוצרים ספציפים ולגרום להייפ, למשל המעיל הזה שנמכר ב-130 דולר בפלטפורמה והפך למאוד פופולארי בשל בוסט ממשפיענים באינסטגרם אשר קידמו אותו-Link.

התוכנית פתוחה לצרכנים ומשפיענים, שיש להם עמודי סושייל מדיה חזקים ברשתות החברתיות כמו : יוטיוב, אינסטגרם ועוד. ובעוד שאמזון מסתכלת על מספר העוקבים כאינדיקציה ומטריקה לנוכחות בסושייל מדיה, היא גם בוחנת היטב את התוכן שאנשים מפרסמים והאם הוא רלוונטי ללקוחות של החברה, תוכלו לראות בלינק הבא את כל הנתונים הספציפים שאמזון מעמידה-Link.

Setting up a store

אנשים שרוצים לקחת חלק בתוכנית, צריכים להחזיק יוזר באמזון ובד בבד להיות עם נוכחות ברשתות החברתיות, חבר באמזון צריך לצרף לינקים לכל הנוכחיות שלו, וכך למעשה יוצרים וריפיקציה ומאשרים אותו כמשפיען של אמזון. אחרי שמקבלים אישור, כל משפיען מקבל סוג של “חנות וירטואלית”, שלמעשה תשקף את האייטמים אותם קידם ומהם בפועל חולל מכירות לאתר באמצעות הקהילה שעוקבת אחריו.

בעיני, יש במהלך משהו מאוד מעניין כי הוא לוקח את רעיון המשפיענים למקום מאוד ברור, שקיפות בין כל הצדדים והבנת החיילים השונים בשחמט- ניתן ללמוד הרבה גם מהסבלנות הגדולה שיש לאמזון בכל הקשור להצלחה או לא הצלחה של המהלך.

photo-1494280257169-55829fedd76e
Artificial Intelligence, Case Study, Data, eCommerce, Innovation,

Virtual Mannequins

הנה לכם רעיון מעניין להבנה יותר מעמיקה של צרכי אנשים (צרכנים), אמזון משיקה אפליקציה שמאפשרת לאנשים למדוד את הבגדים שהם רוצים לרכוש און ליין באמצעות בובת תצוגה וירטואלית. הצהרות הכוונות של החברה הינה שאפליקציה נשענת על ניתוח עמוק של דטאות מתמונות של המשתמשים בסושייל מדיה ומהם היא יוצרת בובת תצוגה וירטואלית שמאפשרת לאנשים למדוד את הבגדים ולקבל ביטחון בקניה.

האפליקציה גם תוכל לעשות אנליזה על נתונים נוספים של המשתמש כמו : עבודה, אזור אקלימי, תחביבים ועוד- וכך על סמך הדטה היא תוכל להמליץ על בגדים נוספים, באמצעות אותה בובה וירטואלית אותם הם יכולים לרכוש באתר. עצם העובדה שהאפליקציה הופכת גם לבסיס אמון ובטחון בצד של הצרכן ומצד שני סוג של יועץ וירטואלי שנשען על הפרופיל של הקונה מאפשר לאמזון לעשות קפיצת מדרגה בתחום זה.

אנשים יוכלו למצוא באפליקציה גם אלטרנטיבות נוספות כמו– “תמצאי לי עוד בגדים כמו הבגד שבחרתי”- ואותו משתמש יוכל גם לשתף את התמונות און ליין לטובת קבלת תגובות מקהילת הסושייל האישית. הרעיון של אפליקציה כזו טומן בחובו פוטנציאל לשינוי ראדיקלי בדרך שבה אנחנו צורכים, שחקניות כמו אמזון שמבוססות חזק מאוד על ניתוח הדטה ויכולות טכנולוגיות גדולות- יכולות לטרוף את השוק ולשנות את חוקי המשחק. במציאות בה אין כבר משמעות אמיתית לתמחור כי ישנו יצור יתר וצריכה מוגברת, הדרך היחידה בה עסקים ישרדו בעתיד תלויה באופן קריטי ביכולת שלהם לייצר הצעות יחודיות מבוססות דטה.

בעולם בו יש יותר מדי איך יוצרים ערך ? באמצעות תפיסה של דיגיטציה, וקונקטיביות שמאפשרת קסטומיזציה- שינוי המוצרים לשווקים שונים. הגרף המוכר ביותר בעולם של היצע וביקוש לא רלוונטי יותר, צריך לעבור לתפיסה כלכלית חדשה- תמחור דינמי, עכשיו זה עושה היגיון למכור מוצרים במחירים שונים באופן שמתקשר אל מי שרוכש אותם. בשביל לעשות זאת צריך להבין מי הוא הלקוח ולכן דטה היא הכל. וכראייה יש כיום מיזמים כמו המהלך של אמזון- שמחפשים להשפיע על החלטות הקניה באמצעות כלים טכנולוגיים ודטה.

photo-1476242906366-d8eb64c2f661
Advertising, Amazon, eCommerce,

Amazon Fourth Quarter Sales

בדוחות הכספיים של הרבעון הרביעי לשנת- 2018 של אמזון, היא ציינה- 22 פעמים את סגמנט המודעות כמנוע צמיחה של החברה. אמזון, אינה מחויבת לדווח על סגמנט זה (עדיין) הוא תקוע לו בתוך- Others רווחים מ”דברים אחרים”, אבל ללא ספק גם העצימות שהחברה שמה על הנושא בתוך הדיווח שלה, וגם הערכות של אנליסטים מובילים מייצרים את הרושם שהעתיד של הפרסום לגמרי בונה שחקן שלישי שיתחרה בצורה דרמטית מול גוגל ופייסבוק.

רק בשביל שתקבלו את ההבנה והווליום- בדוחות הכספיים האחרונים של אמזון לשנת- 2017 היא הזכירה את סגמנט המודעות רק 10 פעמים, קרי- השיח על הנושא הוכפל ויותר. בנוסף, אנליסטים מעריכים שעד-2023 הרווניו של החברה בתחום הפרסום והמודעות יעמוד על כ-38 מיליארד דולר- בשביל לקבל מושג קטן אל מול שתי השחקניות הענקיות האחרות- גוגל עמדה בשנת 2018 Annual Revenue שעומד על כמעט – 136 מיליארד דולר ופייסבוק- 56 מיליארד דולר וכשמבינים שבשני המקרים גם של פייסבוק וגם של גוגל רוב ההכנסות (לפחות תשעים אחוז) מגיעות מסגמנט הפרסום- מתחילים לראות בבירור את האיום שכן אמזון לא בהכרח תגדיל את הסל, יותר הגיוני שהיא תנגוס בשתי המתחרות הגדולות האחרות.

פואנטה, אם גוף איקומרס גדול כמו אמזון מתרחב לעולם של מדיה ופרסום, זאת במבוסס הדטה המשמעותית שיש לו, וההבנה האמיתית של הצרכן הנשענת על היסטוריית קניות יכולה להשפיע בצורה דרמטית על הבחירות – למה בעצם גופי איקומרס אחרים בארץ ובעולם לא יוצרים גם הם את ההזדמנות הזו ?

פואנטה שנייהתחרות, מגיעה כיום ממקומות לא צפויים- וצריך להבין זאת ולכוון לכך שהמודל העסקי הקיים יכול להתגמש ולהפוך לחדש באמצעות גישה אחרת, חשיבה שונה ומחשבה יוצרת.

amazon-prime-scout-e1548268972317
Amazon, eCommerce, Innovation, Logistics, Retail,

New Robot Delivers Packages

אמזון נמצאת חזק מאוד בעולם של אוטומיזציה ורובטיקה- ועכשיו, ממש חדש היא חשפה את Scout רובוט שצבוע בצבע תכלת תמים- “יצור” חמוד על שישה גלגלים אשר יכול לדלוור בעצמו מוצרים ישירות לבית הלקוח. את הטסט היא עורכת בשלב הראשון בשכונה בוושינגטון, זאת באמצע השבוע בשעות היום.

אני רוצה בפוסט הזה להרחיב על החדשנות אבל לפני הכל למסור לכם מסר משמעותי- בעיני, אמזון מעט “מסממת” אותנו עם חדשנויות מדליקות שמייצרות המון PR ושיח– וזאת בשביל שלא נראה את התמונה המלאה והבאמת משמעותית- שאולי מבחינה תקשורתית פחות מעניינת אבל שם טמון השינוי האמיתי.

לטעמי, אמזון בונה מערכת אקולוגית של שילוח עולמי– ורוצה להפוך לספק מספר אחד של הבאת דברים מנקודה א’ לב’- זאת ההשקעה הרובסטית והמשמעותית אליה היא חותרת ובכך שהיא מדברת על חדשנויות בפרינג’ כמו הרובוט החמוד הזה היא מצליחה לטשטש את הסיכון האמיתי. צירפתי לכם מעל לפסקה זו את הלייאאוט העולמי של המחסנים של אמזון- ואת השיקוף שאפשר להבין מתוכו על ה- Infrastructure הרובסטי אותו היא בונה.

הרובוט החמוד אותו אמזון השיקה לאחרונה אמור לאפשר לה לעשות משלוחים ללא יד אדם באמצע, לחסוך עבודת אדם וגם לאפשר לספק שירות מהיר ויעיל עבור צרכנים.

אחד האתגרים הגדולים של אמזון ב2019, הינו לייצר שוני בכל הקשור לאמזון פריים- מצד אחד הוזלת עלויות, מצד שני העלאת החוויה והשיורת. בגזרה זו הרובוט החדש יכול לשרת אותה, וזה מהווה את אחד הניתוחים לסיבה שהיא משקיעה ברעיונות מסוג זה.

חשוב גם לשים לב לכך שהרבה מהחדשנויות האחרונות של אמזון נבנות על סביבת הקמעונאות הפיזית- החברה צריכה להגדיר את ה”יוניק סיילינג פוינט” שלה בדרך שלה להטביע חותם בעולם של מזון- ומוצרי צריכה.

Scout אולי כרגע מהווה כגימיק כפי שכבר רמזתי בתחילת הרשומה אבל הוא מייצג את האתגרים הגדולים שעומדים בפני קמעונאים לסלול את דרך הלאסט מייל ולגרום לכך שתבננה תשתיות אפקטיביות שמאפשרות להפוך את המכירות באון ליין להרבה יותר מהירות, קלות וזולות מבחינה תפעולית.

acastro_180329_1777_amazon_0002.0
Advertising, Amazon, Artificial Intelligence, Data, eCommerce, Innovation,

Free Samples Based on What Amazon knows about you

החוכמה שבחיבור בין האון ליין לאוף ליין יכולה לייצר ממש רגעי קסם- לולאה, הנה אמזון לוקחת את הכוח הכי גדול שיש לה ומאפשרת למותגים לטרגט לקוחות רלוונטים באמצעות ניטור הדטה ופילוח של אנשים בפלטפורמה הדיגיטלית- ולשלוח להם דוגמיות של המוצרים שלהם.

מדובר בתוכנית חדשה שבה מתאפשר למותגים כמוMaybelline, מותג קוסמטיקה ו-Folgers-מותג מוצרי קפה, לשלוח דוגמיות ללקוחות מטורגטים, זאת במבוסס על הרגלי הצריכה שלהם בפלטפורמה האיקומרסית. האסטרטגיה החדשה הזו למעשה מגדירה תאורטית סוג חדש של פרסום מטורגט כזה שמוביל למכירות גבוהות יותר- בפוטנציאל ממודעות באון ליין, שכן יש בו את הכוח הלולאתי של פגישת המרחב הדיגיטלי והחוכמה, שלו עם המרחב הפיזי שבו המוצר ממש מוצג ללקוח.

לאמזון יש כמות מטורפת של דטה על צרכנים, ובפלטפורמת האיקומרס שלה קיים מידע מאוד ספציפי על מוצרים שבהם צרכנים התעניינו- אם מותג מסוים רוצה להיות חלק מהתוכנית הוא יכול להרוויח פאנל פרסומי שיווקי חזק מאוד עם כוח רב !

למודעות מטורגטות באוף ליין אמור להיות כוח רב במיוחד למותגים אשר רוצים לרענן את האסטרטגיות שלהם ולייצר מהלכים חדשים ואחרים-כיום אמזון פועלת בשוק הפרסום בפלטפורמה שלה, הערכות מדברות על כך שהיא מחזיקה- 4.2 אחוז מסגמנט זה בשוק האמריקאי, זאת על פי eMarketer- אבל קדימה ענקית האיקומרס רוצה להמשיך ולגדול על חשבון פייסבוק וגוגל ואין ספק שמהלכים כאלו משנים את מאזן הכוחות ומנכיחים יוזמות, קריאטיביות ויכולות שכפי הנראה אין לאחרים.

photo-1525328437458-0c4d4db7cab4
Culture, eCommerce, Groceries, Logistics, Retail,

Unexpected Amazon

כשמסתכלים על אמזון כחברה, אולי הדבר הכי מפחיד בה הוא-שהיא אינה צפויה, ולא בהכרח מתנהגת כמו שאר התעשיה או יותר נכון התעשיות שבהן היא פועלת. מגרש המשחקים של אמזון מלא בפניות לא צפויות, אשר הרבה פעמים מייצרות טלטלה בתעשיות שלמות. על פי ההערכה שנת- 2019 תהיה השנה בה תכנס יותר בהירות לאסטרטגית אמזון בכל הקשור למזון, ויכול להיות שגם תיווצר הבנה ברורה יותר לציבור ולאנליסטים כיצד היא בפועל יכולה להשפיע על מגזר זה.

המהלכים שאמזון צריכה לעשות על מנת ליצב את עצמה בעולם המזון, דורשים ממנה לעשות שינויים הכוללים איחוד בין מותגים כמו- Whole Foods ואמזון פריים על מנת ליצור בהירות בעיני הצרכן ובכך להרוויח אותו כלקוח חוזר, אמזון למשל יכולה לקרוא לעולם המזון בכללותו בין אם באון או באוף ליין- ‘Prime Grocery by Amazon’  ובכך לחזק את הנוכחות שלה והתדמית.

בנוסף, כפי הנראה היא תייצר שיפורים טכנולוגים משמעותיים ותציג פיתוחים חדשים, פורמאטים של חנויות בצורה אחרת ממש כמו ש-Amazon Go דחף לשיפט בתעשית הקמעונאות ולדרך שבה אנחנו חושבים עליה. ואולי יותר חשוב וגם משפיע על הרווחיות– אמזון תעבוד על פי ההערכות על- פורמאטים חדשים של הפצה ושרשראות אספקה כמו גם מודלים מעודכנים, אלו יכולים להעלות את הפרודוקטיביות ולהגביר את היכולת לקבוע מה המגוון שצריך להיות מוצג.

מקום נוסף בו אמזון יכולה להשתכלל, הינו הכנסת חלק מהטכנולוגיות של-Amazon Go לתוך הסניפים של וול פוד מרקט- זו לא משימה פשוטה, אבל במידה ותצליח היא תוכל לפשט את המורכבות של החנות ולהוזיל עלויות. הסיבה שהמשימה אינה פשוטה נשענת על כך שכיום הטכנולוגיה לא מסוגלת להתמודד עם מוצרים בתפזורת, ואינה מסוגלת להתמודד במקומות שיש בהם מעברים וחפצים המסתירים את המוצרים.

חשוב להדגיש, בגזרת המזון באופן כללי- שאמזון עושה ממש את צעדיה הראשונים, וטרנספורמציה זה משהו שלוקח זמן, החברה לבטח תציג הרבה מאוד רעיונות חדשים וקונספטים שונים, חלקם יהיו יותר מוצלחים וחלקם פחות- אבל זו בדיוק החוזקה של המותג הטכנולוגי הגדול הזה, העובדה שהם יכולים להרשות לעצמם קודם כל תרבותית להיות במסע הניסוי הזה על מנת לדייק את הצעדים שלהם.

לדעתי, יקח כמה שנים טובות עד שאמזון ממש תצליח למקם את עצמה בתעשיה כל כך גדולה ולהפוך ולהיות שחקנית משמעותית. חשוב להגיד שהסיכון הגדול ביותר שלה באופן פראדוקסלי הוא וואלמארט שמתחזקת וממנפת את הנכסים שלה במקביל, ואולי הסיכון הגדול ביותר של אמזון כפי שכבר אמרתי בעבר הוא שוואלמרט תהפוך יותר מהר להיות אמזון, משאמזון תהפוך להיות וואלמארט.

וישנו הימור נוסף שנכח בשנה האחרונה, גם אותו צריך לקחת בחשבון- מתוך אותם הצעדים הלא צפויים שהיא יכולה לעשות, אמזון יכולה בכל רגע נתון לרכוש עוד קמעונאי ובכך לערער את התעשייה. השמועות נסבו ב-2018 על כך שהיא רוצה לקנות את טרגט ולהפוך אותה לסוג של וול פוד מרקט, וזה יקדם אותה מאוד ליעד שלה שכן ל-Target יש כיום- 1,900 חנויות בארה”ב. מצד שני היא יכולה לרכוש את-Costco אם מהלך כזה יקרה זה ממש יהווה טלטלה בעולם המזון מהיסוד שכן קוסטקו הינה שחקנית גדולה (741 סניפים) אבל הכוח שלה הוא בכך שיש לה בסיס מנויים ענק שעומד על כמעט 100 מיליון- אותו היא תוכל לצרף לתוכנית המנויים שלה.

הנקודה הבסיסית היא, שלאמזון יש אופציות- והרבה כי היא מחזיקה עסק עם מזומנים ויכולה לעשות צעד מפתיע שאף אחד לא צפה.

photo-1516401266446-6432a8a07d41
Amazon, Culture, Jeff Bezos,

We Love Amazon ?

סקר שנערך בארה”ב העלה שענקית האיקומרס מקבלת את הניקוד הגבוה ביותר כמותג אהוב. חשוב לציין כי הקמעונאית יצאה בניקוד הזה (79 אחוז) שהוא כאמור הגבוה ביותר מתוך-50 מדינות שונות בארה”ב ולא במיקום ספציפי. המעמד הזה מגיע, למרות כל יחסי הציבור הגרועים שהחברה קיבלה בשנה החולפת (2018), ואולי פה המקום להגיד שלפעמים אנחנו כצרכנים מוצאים את עצמנו במקום שאומר שאנחנו אוהבים את המותג (ואת המוצרים ושירותים שהוא מספק) אבל לא בהכרח אוהבים את החברה ומה שהיא מייצגת (ברמת תנאי עבודה, חוזק שוק וסיכונים שהיא מייצרת).

ישנו סיכון להיות במנעד הזה, של מותג אהוב בשל מוצריו ושירותיו- אבל חברה לא אהודה בשל מהלכיה המאיימים- הסיכון טמון בכך שבטווח הקצר חברה כמו אמזון יכולה להרוויח את מקומה בחיי הצרכן, אבל בטווח הבינוני והרחוק היא יכולה להפסיד במגרש הפומבי מצד המשקיעים, הממשלה ואפילו הצרכנים אשר ירגישו שיש בה משהו שמייצר אנטי טראסט. לא בכדי ג’ף בזוס הכריז לאחרונה שאמזון תמות יום אחד, הוא מבין שאולי צריך להחליש את הפופלאריות, על מנת שלא תראה עד כדי כך כגורם מאיים.

קרו לא מעט דברים שמביאים את אמזון לקצה בשנה החולפת : היו לה בעיות בעולם של תעסוקה, והיא נשאלה יותר מפעם לגבי העסקת העובדים שלה והרמה של הטיפול בכל נושא השכר והתגמול. היא הותקפה על כך שהיא משלמת שכר מאוד נמוך לעובדים ומתייחסת אליהם בזילות גבוהה.

בנוסף, היו הרבה ידיעות לגבי נושא המשרדים שלה- HQ2 והדרך שבה טיפלה במיקום של משרדים מובילים נוספים בארה”ב. היו שמועות על כך שאמזון ניסתה לתחר את הערים השונות על מנת לשאוב מהן דטה, ולגרום לקיפול בתנאים של מיסוי וכולי- מה שמגדיר את כוחה ואת היכולת שלה להיות דורסנית מאוד.

לעת עתה, המקום הזה שאמזון תופסת בחיים של הצרכנים, נמצא כמוביל וכגבוה- שכן היא מבססת את עצמה על האמירה של “לשים את הלקוח במרכז ולעבוד ממנו והלאה”- אבל אם זה אומר שהאמירה תבוא על חשבון של עובדים, שותפים וכולי- היא יכולה בעיני להחלש ולהפסיד נקודות זכות משמעותיות.

בעולם של אנטי טראסט ורצון עז ומתגבר בייצור של מערכות אמון- ההבנה של חברה כמו אמזון לא יכולה להתחיל ולהסתיים בצרכן הסופי, היא צריכה לחשב מסלול מחדש ולחשוב על האקו סיסטם כולו.