photo-1516414447565-b14be0adf13e
Amazon, Culture, Innovation, Jeff Bezos,

Leadership Principles | Amazon

לאמזון, יש שיטות- כלים ותפיסות ששווה לאמץ ! לא סתם כולם מדברים עליה כחברה מדהימה אשר מצליחה לעשות הרבה ממה שאחרות לא. הרבה קשור בבניית תרבות חכמה וסביבה אשר מגדלת טאלנטים, רעיונות, וחדשנות פורצת דרך ברמה העסקית.

הרשומה הנוכחית, תתעכב על-14 העקרונות של אמזון לעבודה אותם שלפתי עבורכם מהאתר של החברה, ועל כל אחת ארחיב אדבר ואסביר. למי שרוצה להחשף לחומר המקורי רצ”ב –Link.

אובססית לקוח- Customer Obsession, מנהיגות מתחילה עם הבנת הלקוח- ניתוח הצרכים שלו ומשם תכנון לאחור. מנהיגים באמזון עובדים ללא לאות על מנת שיוכלו הרוויח את הקשר ואת האמון של הלקוח. למרות שמנהיגות צריכה להסתכל גם על התחרות, היא מחויבת קודם כל ולפני הכל להיות באובססיה על הלקוחות והצרכים שלהם.

בעלות- Ownership, מנהיגים בחברה הם בעלי הבית, וצריכים לחשוב בחשיבה ארוכת טווח ולא לסכן חשיבה של טווחים ארוכים עם ערך מוסף, לטובת חשיבה של טווחים קצרים ותוצאות עסקיות. הם צריכים להבין שהתפקיד שלהם מייצג את כל החברה, ולא רק את הצוות עליו הם פקודים ואף פעם הם לא אומרים- “זו לא העבודה שלי”…

להמציא, ולהפוך את הכל ליותר פשוט- Invent and Simplify, מנהיגים צריכים לדעת לייצר חדשנות והמצאתיות מתוך הצוותים שלהם, ותמיד לחפש כיצד לפשט את הדברים. חשוב מאוד שיהיו כל הזמן במוטיבציה על חיפוש רעיונות מבחוץ ולא ישימו לעצמם גבולות של “זה לא הומצא כאן”– הפלטפורמה של הרעיונות וההמצאתיות יכולה לבוא מכל מקום, בנוסף- כשמשיקים דברים חדשים, חשוב לקחת בחשבון ולצפות שאולי לא יבינו אותנו לתקופה מסויימת וזה בסדר- כי קשה לשנות הרגלים.

מנהיגים, צודקים- הרבה. Are Right, A Lot, הם צריכים להיות צודקים הרבה כי יש להם אינסטינקטים טובים ויכולת שיפוטית משויפת, וצריכים לשאוף לעשות גיוון לפרספקטיביות של העבודה והדרך שבה בוחרים דברים.

חייבים ללמוד ולהיות סקרנים, Learn and Be Curious, מנהיגים אף פעם לא מפסיקים ללמוד, וכל הזמן צריכים לחשוב כיצד הם משביחים את היכולות של עצמם, צריכים להיות סקרניים על האפשרויות ולקחת צעד פעיל בלמידה של האפשרויות והאקספלורציה.

לגייס ולפתח את כוח האדם הטוב ביותר- Hire and Develop the Best, מנהיגים צריכים להעלות את רמת הציפיות שלהם בכל גיוס, צריכים להיות כאלו שמבינים מה זה אומר טאלנט לא שיגרתי, ובד בבד לדעת להכניס טאלנט בצורה נכונה לארגון. מנהיגים צריכים לגדל מנהיגים אחרים ולהיות רציניים בכל הקשור למנטורינג שמספקים לאותם עובדים.

להתעקש על הסטנדרטים הגבוהים ביותר- Insist on the Highest Standards, ישנה חשיבות להתעקש על סטנדרטים גבוהים, מנהיגים צריכים באופן קונסיסטנטי לעבוד על העלאת הרף ולגרום לצוותים לדלוור את האיכות הגבוהה ביותר של המוצרים, שירותים ותהליכים.

לחשוב בגדול- Think Big, חשיבה בקטן לא מגשימה את החזון של האנשים, מנהיגים צריכים לבנות ולתקשר כיוונים נועזים אשר מעודדים ליצירת תוצאות הרבה יותר משמעותיות, צריכים לחשוב בצורה שונה ולהסתכל בכל פינה על דרכים חדשות וחכמות שמשרתות את הלקוח בצורה הטובה ביותר.

לא להיות נעול על דעות קדומות ולקחת פעולה יזומה- Bias for Action, מהירות- משמעותית מאוד בעסקים, הרבה מאוד החלטות ומהלכים ניתנים לשינוי ולא צריך להשקיע בהם יותר מדי מחקרים וחקירות- צריך לאמץ חשיבה של לקיחת סיכונים ויוזמה על מנת להזיז את הספינה מהר.

חסכנות-Frugality, צריך לדעת להשיג יותר בפחות, אילוצים מייצרים תושייה, עשייה עצמית והמצאתיות- צריך לדעת לעבוד מתוך תפיסה שאין דרך כל הזמן להגדיל את מצבת העובדים, ויש חשיבות להבין כיצד ניתן להצטמצם אל מסגרת תקציב והוצאות פיקס- האילוץ יעזור ביצירת חדשנות ורעיונות אחרים.

להרוויח את האמון- Earn Trust, מנהיגים אשר מתנהגים בצורה אותנטית, מדברים בְּמֵישָׁרִין ומתייחסים אל האחרים בצורה מכובדת יכולים להרוויח את האמון. הם צריכים להיות כאלו שמחזיקים דיעה עצמאית, גם אם זה נראה מוזר או מביך.

להתעמק- Dive Deep, מנהיגים צריכים להתמודד באופרציות מורכבות וכל מיני שכבות של החברה, הם נשארים קשורים לפרטים עושים בחינה ואודטיניג של המצב על בסיס קבוע, וסקפטים לגבי מטריקות ואנקדוטות עסקיות לא ברורות. חשוב להבין שלמנהיגים אין דבר כזה- “משימה לא ראויה”- הכל חשוב והעומק של הדברים יקבע את מידת הצלחתם.

עמוד שדרה, להיות מסוגל לא להסכים ולהיות מחויב- Have Backbone; Disagree and Commit, מנהיגים צריכים להיות מחויבים לאתגרים ולהחלטות הם צריכים לדעת לא להסכים במקומות שהם חושבים שאינם פתוחים ולעשות זאת גם אם זה אומר להיות באי נוחות.

לדלוור תוצאות- Deliver Results, מנהיגים צריכים להיות בפוקוס על הדרך שבה הם משפיעים על העסק ומייצרים תוצאות איכותיות.

ext
Amazon, Culture, Jeff Bezos,

3-Question Test New Amazon Employees

יש כיום- 500 אלף עובדים באמזון, וזו ללא ספק אחת החברות שאנשים מעוניינים לעבוד בה, למרות שבשנתיים האחרונות ישנן הרבה שמועות וכתבות, כמו גם עדיות מאנשים שונים על תנאי תעסוקה שאינם כל כך טובים. בימים הראשונים של החברה ב-1995 הצוות מנה רק עשרה אנשים, וג’ף בזוס הביא בעצמו חבילות אל הדואר ועל מנת להבטיח שהחברה תוכל לצמוח ולהיות סיפור הצלחה, בזוס עצמו צייר ושרטט את השאלות החשובות שמגדירות העסקת עובדים חדשים- הוא פרסם זאת במכתב שלו למשקיעים בשנת-1998 שנה אחרי שהפכו לחברה פומבית.

יהיה קשה לייצר תוצאות בסביבה דינמית כמו האינטרנט מבלי לגייס אנשים שהם אקסטרא אורדינרים, אמזון בתוך שלוש שנים גדלה וצמחה למצבת עובדים אשר עומדת על 2,100 אנשים, בשביל להגדיר ציפיות במקום גבוה צריך לדעת על פי ג’ף בזוס לגייס את האנשים הנכונים. הנה שלושת השאלות העיקריות בהן ג’ף בזוס מתמקד כשהוא מחפש אחר טאלנט חדש וזאת על בסיס המכתב למשקיעים משנת 1998.

“Will you admire this person?” – האם תעריץ את האדם הזה ? קודם כל ג’ף מכוון את אלו שמגייסים לחשוב ולבנות דיעה על האיש שהם מראיינים. הוא אומר שתמיד ניסה לעבוד רק עם אנשים שהוא מעריך ואפילו מעריץ, ומעודד לבנות סביבה של טאלנטים. אם אתם חושבים על פרסונות שאתם מעריצים בחיים שלכם, הם לבטח כאלו שאתם יכולים ללמוד מהם.

“Will this person raise the average level of effectiveness of the group they’re entering?” – האם האדם שאנחנו מגייסים יעלה את האפקטיביות של הצוות אליו הוא מגויס, לג’ף בזוס חשוב להבין את האדם אותו הוא מגייס ואת היכולות שלו בעולם של חדשנות- אבל לא פחות חשוב, כיצד יכול להשתלב בצוות של אנשים אחרים איתו כי לטעמי הצוות הופך לאישיות אחת שמגדירה את הצלחתו או כישלונו של הפרויקט.

“Along what dimension might this person be a superstar?“- באילו מרחבים האדם שאנחנו מראיינים יכול להיות סופרסטאר ? למרות החשיבה על הצוות, משמעותי להתעכב על היכולות האינדוודואליות של הטאלנט. להרבה אנשים יש כלים ותכונות יחודיות להם, וגם פרספקטיביות אשר מגדירות צבע חדש בתוך הסביבה- וצריך לדעת לאמץ זאת. לאמזון, יש מסמך של עקרונות עליו אכתוב בקרוב פוסט יחודי, ובתוך המדיניות אחד העקרונות מתעכבים על- Bringing a Unique Perspective to Work, הבאת פרספקטיבה ייחודית ועצמאית לעבודה.

אלו היו שלושת העקרונות המנחים של אמזון לקליטת טאלנטים, עובדים חדשים לתוך החברה- ולטעמי הכלים הללו יכולים לעזור לכם גם בדרך בה אתם חושבים על גיוס של סופר הירו חדשים לטובת האתגרים המשמעותיים סביב עיצוב עתידה של החברה.

snapchat-amazon-content-2018
Advertising, Case Study, eCommerce, Innovation, Marketplace,

Snapchat & Amazon Visual Search

במסגרת הרצון שלי להבין את החיבור בין שיווק לקומרס, קריאטיב למכירה- אתעכב הפעם על חדשנות שמגיעה משני גופי טכנולוגיה גדולים : אמזון וסנאפצ’אט. ישנם דיבורים על כך שסנאפ בונה חיפוש מתוך האפליקציה מבוסס תמונה, המאפשר למשתמשים לקבל פיצ’ר אשר עוזר להם לחפש איטמים מתוך האפ באמצעות תמונות- ולהגיע מיד וישר לעמוד הרלוונטי בתוך אמזון למוצר שאנחנו מחפשים.

לא ברור כרגע אם מדובר בשיתוף פעולה ממוסד בין שני הגורמים, והאם סנאפ ממש בונה את הישום יחד עם- Amazon, או שזו כרגע משימה של Snap שרוצה להגדיל את הפוט פרינט שלה בעולם של חיפוש ויזיאולי, ודרכו להכניס מימד של איקומרס לתוך הפלטפורמה. ישנם גם דיבורים על כך שהיא רוצה לרכוש את- Blippar, אשר מתמחה בעולם של אוגמנטד ריאלטי- אלו דיבורים שהיו על השולחן כבר בעבר וירדו.

הפיצ’ר החדש יאפשר לסנאפצ’אט להגביר את ההיצע שלה בחיבור לקומרס. עולם בו היא מנסה לקבע דריסת רגל, וישנם פיתוחים באפליקציה אשר מאפשרים למשתמשים למצוא מוצרים בתוך הפלטפורמה ולרכוש אותם ישירות מבלי לעזוב את האפליקציה.

פיצ’ר של חיפוש ויזיאולי יכול לעזור להגביר את היכולות של סושייל קומרס בכך שמאפשר למשתמשים לנוחות הרבה יותר גדולה באמצעות האפשרות של חיפוש מוצרים, כל פרודקט בדרך הפשוטה ביותר- פתיחת המצלמה מעל האיטם ומציאתו “שליפתו” מהאתר של הקומרס. אם זה יקרה בצורה הזו, סנאפ יכולה להפוך להרבה יותר מחוברת ואינטגרטיבית לחווית האון ליין שופינג בכך שהיא למעשה הופכת ל-Gateway של חיפוש מוצרים.

חשוב להבין שכל גזרת החיפוש משתנה, כיום אמזון מחזיקה- 49 אחוז מהחיפוש של מוצרים און ליין שמתחילים אצלה ולא במנוע החיפוש – זאת נכון לארה”ב, אם היא תקבל חיפושים נוספים מסנאפ שמיועדים ומתועלים רק אליה היא תתחזק עוד יותר בגזרה הזו.

ישנה גם חשיבות מבחינת אמזון להיות מחוברת ליוזר בייס הצעיר של סנאפצ’אט, שכן זה מחבר אותה לקהל גדול של צעירים שאמזון חפצה בהם מאוד.

AS2
Cloud, eCommerce, Fashion, Groceries, Innovation, Jeff Bezos, Loyalty, Marketplace, Prime, Retail,

Will Amazon become a Trillion Dollar Company

לא בכדי אני מתחילה את הפוסט מהשאלה הזו, האם אמזון תהפוך להיות לחברת טריליון דולר ? שכן הסוגיה קיימת כבר יותר משנתיים על שולחן הדיונים, וככל שרואים את אמזון מתפתחת חושבים אנליסטים שונים, וחברות שעוסקות בניתוח הכלכלה העולמית שלשם הדברים הולכים.

עצם הגשת הדוח”ות הכספיים האחרונים של אמזון, ומבט על המניה של החברה עושה רושם שזה יקרה יותר מהר ממה שהיינו חושבים. אמנם בדיבייט מי תהיה הראשונה, אמזון או אפל- השנייה לקחה את הראשונה בסיבוב- Link, אבל עדיין נשאלת השאלה מה יקרה בגזרת אמזון בזמן הקרוב.

אמזון, הגישה את הדוח”ות הכספים שלה לרבעון השני של- 2018, וניתן לראות שהמכירות עלו ב-39 אחוז והגיעו ל-52.9 מיליארד דולר, לא סתם ג’ף בזוס נחשב כיום לאדם העשיר בעולם עם הון מוערך של-150 מיליארד דולר.

הגורם המרכזי לעליית המכירות דווקא לא נמצא ב”אזור החיוג” של עולם הקמעונאות– אלא בגזרת הענן ומן הסתם באופן טבעי, לא זוכה לתשומת לב צרכנית כמו אתר הקניות שלה. AWS, חטיבת הענן ושירותי הרשת- הניבה הכנסות של 6.1 מיליארד דולר, עלייה של-49% מהתקופה המקבילה ב-2017, קצב צמיחה מהיר ביחס לכלל ההכנסות (39%). ואולי הדבר החשוב ביותר הוא שהרווח התפעולי שלה זינק ב-79%, ועומד כעת על 1.6 מיליארד דולר.

במרכז דוחות ענקית המסחר המקוון אמזון לרבעון השני, שפורסמו לרבעון השני של השנה- עמדה שורת הרווח המרשימה שלה : אחרי שנים שבהן הייתה רווחית הרבה פחות מענקיות טכנולוגיה אחרות, אם בכלל, – היא הגיעה לרווח תפעולי של-3 מיליארד דולר ולרווח נקי של-2.5 מיליארד, או-5.07 דולר למניה.

כשמנתחים את הדוחו”ת הכספים של החברה, ועל כך אני ממליצה (לשקוע בהם באופן אישי)- מגלים דבר נוסף שכמעט ומוחבא לו שם ברקע של הדברים- אלקסה הרמקול המחובר של אמזון מוזכר במסמך-31 פעם, וההקשרים הם לאוו דווקא אלו שהייתם חושבים- כי גם פה “מגיח” עולם הענן ותופס חלק משמעותי- ועושה רושם שהמקום בו אמזון יכולה למנף בצורה מדהימה את רעיון הפונקציה הקולית, בכלל נמצא באזור של ארגונים ותהליכים של חברות שבהם ניתן לשלב את היכולת.

ניתן לראות בציטוט הזה של ג’ף בזוס שנושא הרמקול הקולי תופס משמעות גדולה מאוד בחברה, ואף אם נחשוב בצורה יצירתית יכול להוות את “מערכת ההפעלה” החדשה בעולם ובעידן המודרני.

“There are now tens of thousands of developers across more than 150 countries building new devices using the Alexa Voice Service, and the number of Alexa-enabled devices has more than tripled in the past year. Our partners are creating a wide variety of new Alexa-enabled devices and experiences, including soundbars from Polk and Sonos; headphones from Jabra; smart home devices from ecobee and First Alert; Windows 10 PCs from Acer, HP, and Lenovo; and cars from automakers including BMW, Ford, and Toyota.”....”

אמזון, רוצה להכפיל את הנוכחות הגלובאלית שלה, וחלק מהכניסה למקומות חדשים כמו צרפת למשל כוללת את החדרת אלקסה הרמקול החכם- היא נמצאת כרגע במאמצי חדירה לצרפת, משיקה את היכולת גם בהודו (שוק מורכב) ובכך תעזור לבנות את חווית הלקוח של אלקסה עבור לקוחות- בעתיד הקרוב, היא מתכננת להכנס לאיטליה, מקסיקו, וספרד – זאת בשלב מאוחר יותר השנה.

יש לאלקסה כיום יותר מ-45,000 יכולות (Skills) אשר פותחו באמצעות מפתחים צד שלישי, מה שאומר שנולד לו פה אקו סיסטם חדש לגמרי- וזה כולל גם בידור, משחקים, מוסיקה, יוטיליטי של מלונות ועוד.

אבל בצד המוחבא והפחות סקסי, שממנו למעשה אמזון יכולה להתפתח ולפתח את פלטפורמת העסקים שלה- הינו העולם של תשתיות ענן AWS, בחיבור לאלקסה- שם נמצא אזור רובסטי מבחינה עסקית עם הזדמנויות ואפשרויות מדהימות. קחו למשל כדוגמא אפשרות של אלקסה בבתי חולים, או במלונות- מצד אחד נוחות בתפעול המערכת של התיירות במלון, ומצד שני בבתי חולים היכולת לאפשר לרופאים לעבוד עם שתי הידיים שלהם ולבצע פעולות נוספות באמצעות פקודות קוליות- זה יכול להיות “משנה חוקי משחק” אמיתי ביותר.

מעבר לעולם הענן והרמקולים המחוברים– אמזון, גם מרחיבה את הפוט פרינט שלה בכל הקשור לעולם המזון, היא רוצה להגדיל את תפוצת המשלוחים שלה מ-Whole Foods Market אל-20 ערים נוספות בארה”ב ובכך היא גם תגדיל באופן טבעי את השירות שלה-Prime Now.

מקום נוסף בו היא מתרחבת הינו עולם האופנה, היא השיקה את שירות- Prime Wardrobe המאפשר לצרכנים להזמין הבייתה בגדים, למדוד אותם ולהחליט במקום מה להשאיר ומה לא- זאת בשביל לחזק את דריסת הרגל שלה בדומיין זה עליו היא מתחילה לייצר אפקט מתגבר עסקי שכן יותר מ-12 אחוז מההכנסות של החברה מגיעות מעולם של פאשיין- אופנה, ולא כולם יודעים שיש לה לא מעט מותגים בבעלותה.

יכול להיות שהערבוב של ההשקעות השונות, יביאו את אמזון להיות חברת טריליון דולר הרבה יותר מהר ממה שאנחנו חושבים- ואין ספק שבנתיים, זה עושה ממש מעניין בחיים 🙂

 

unnamed
Amazon, Case Study, eCommerce, Marketplace,

Hyundai Launches Digital Showroom on Amazon

הנה לכם מהלך מעניין אשר מסמל על שינוי שוק, יונדאי משיקה שואו רום דיגיטלי באמזון. יצרנית הרכב הקוראנית חברה לאמזון ויצרה את מה שקרוי-“Digital Showroom”, אשר מאפשר להציג את הרכבים בפלטפורמת האיקומרס .

זה ללא ספק רעיון אשר מדגיש כיצד הזירות של האיקומרס, ובפרט אמזון הופכות להיות למקום בו ניתן לשווק : רעיון, קריאטיב, קונספט, חשיפה… כמו גם הבנה שהרבה פעמים אנשים הולכים ומשתמשים בפלטפורמות האיקומרס לרבות אמזון כמקום למציאת דברים, קרי- מנוע חיפוש.

באמצעות אמזון, גולשים יוכלו להחשף לתמונות של מודלים שונים של הרכב, לחפש אחר מחירים ופיצ’רים שונים ואף לקבוע נסיעת מבחן, כמו גם לבדוק מה יש לדילרים להציע מבחינת המלאי של המוצרים- ולקבל כמובן חוות דעת של צרכנים אחרים.

מצד שני, הם לא יוכלו לקנות את הרכב בפועל בשואו רום- הנ”ל מתפקד ככלי שיווקי הלכה למעשה ולא כ”רכב מכירה” תרתי משמע.

הרעיון של השואו רום נבנה מתוך מערכת יחסים טובה שיש בין יונדאי לאמזון- החברות חברו יחד כבר בשנת- 2016 וזאת לטובת בוקינג של נסיעת מבחן דרך פלטפורמת אמזון.

חברות יצרניות כמו– Hyundai מתמודדות עם הירידה של מכירות רכבים שמגיעה בגלל טרנדים שונים שמעצבים את תעשיית הרכב מחדש- כמו שירותים של שיתוף רכבים, אשר משנים את הדרך שבה אנשים מתנהגים ויתנהגו בעתיד. למעשה, העסק של יונדאי בארה”ב כבר עכשיו ניצב בפני סוגיות קשות, כי מכירות הרכבים של החברה בחציון הראשון של- 2018 ירדו ב-3.3 אחוז וזו מגמה שהולכת וגוברת שנה אחר שנה.

הרעיון באון ליין שואו רום– יאפשר לחברה להרחיב את הפרופיל של האנשים שנחשפים למוצרים של יונדאי, ולגעת בסוג חדש של לקוחות כמו גם לייצר להם גישה אחרת למידע והתנסות בצורה שתואמת יותר את הסטנדרטיזציה של הדורות החדשים.

dec2016_d13_ingenuity-wr-v2
Amazon, Innovation, Jeff Bezos,

Invention Machine

ג’ף בזוס כתב על החברה במכתב למשקיעים בשנת 2016, ועל מכונת ההמצאות של אמזון- החלטתי להקדיש את הדברים האמורים כפוסט בבלוג, על מנת שנוכל “לקפוץ לביקור” במוחו של האיש ולהבין טוב יותר כיצד הוא חושב. אכניס את האימרות, כמו גם אוסיף עליהן דברים משלי.

במכתבו אומר ג’ף- “אנחנו רוצים להפוך לחברה גדולה שיש לה גם- Invention Machine”, מכונת המצאות- לעשות קומבינציה של היכולת המדהימה והאקסטראורדינרית שלנו בשירות של הלקוח. אנחנו עושים זאת עם- המובמנט המהיר של השינוי, יכולת לקיחת סיכונים גבוהה, ושימור אווירת הסטארטאפ בחברה ככלי מרכזי לניהול.

“We want to be a large company that’s also an invention machine....”

בזוס שואל את עצמו ועונהCan we Do it ? והוא אומר, כן אני אופטימי, יש לנו התחלה טובה מאוד- ואני חושב שהתרבות שלנו שמה אותנו במקום טוב שדרכו נוכל להשיג את המטרות שלנו. אבל אני לא חושב שזה יהיה קל. ישנן מלכודות שאפילו ארגונים שיודעים לעבוד ב-High Performing בתוך חברות גדולות יכולים ליפול, ואנחנו נצטרך ללמוד כמערכת כיצד לבנות את עצמנו בצורה כזו ששומרת עלינו ומגדרת את הסיכון.

פילר מרכזי שמפיל הרבה מאוד ארגונים, הינו האמירה ש-One Size Fits All, וזו דרך לא טובה לקבל דרכה החלטות ולעשות תכנונים כמו גם עיצובים של העסק.

ישנן החלטות שהן בעלות יכולת תוצאתית הרסנית וכמעט בִּלְתִּי הָפִיךְ– וההחלטות הללו צריכות להלקח בצורה מתודלוגית, זהירה, איטית, עם הרבה מאוד הַעֲמָקָה, הירהור והתיעצות. צריך לקחת בחשבון שלפעמים אנחנו הולכים דרך- ולא בהכרח אוהבים את מה שאנחנו רואים, ולא תמיד ניתן לחזור לאחור. אנחנו יכולים לקרוא להחלטה- Type 1 Decisions, אבל משמעותי להבין שרוב ההחלטות אינן כאלה, הן ריברסביליות, וישנה דלת דו כיוונית שמאפשרת לנו לשייף, לשנות, לפתח ולעצב על בסיס הטעיויות שלנו.

אם אנחנו בנויים להיות במגרש המשחקים של-Type 2 Decision, אנחנו לא צריכים לחיות עם התוצאות להרבה מאוד זמן, אלא לפתוח מחדש דלתות ולהכנס שוב פנימה. האופציה של יצירת החלטות בתפיסה של- Type 2 Decision יכולה להפוך את כל השיקולים שלנו והניתוח של הדברים בצורה מהירה, ולהעשות על ידי אנשים פרטיים או קבוצות קטנות.

ככל שארגונים גדלים יותר, ישנו הרגל לא טוב לבנות את הסיסטם עם כלים של החלטות כבדות משקל ולייצר מנגנונים ופרוסס שתומכים את תפיסת קבלת ההחלטות- Type 1 ברוב הדברים שאנחנו עושים, ולהכניס לתוך התפיסה הזו גם החלטות שהיו צריכות להיות באופן טיפוסי טבעי לגמרי ב-Type 2, התוצאה המרה היא – האטה, אי יכולת לקיחת סיכונים מחושבים, כשלון ביכולת לעשות אקספרימנטים בצורה מספיקה, באמזון רוצים להבין כיצד ניתן להלחם בתפיסות הללו שיוצרות עיכוב וגורמות לתזוזות איטיות מדי אל מול האתגרים הגדולים והרצון להפוך לחברה גדולה ומשמעותית חובקת עולם.

“One size fits all thinking will turn out to be only one of the pitfalls- We’ll work hard to avoid it… and any other large organization maladies we can identify..”

למי שרוצה העמקה על העולם של אמזון-  מוזמן לפנות אלי וליזום דיון אוף לייני- או הרצאת איכות ועומק בנושא על מנת להבין טוב יותר את אחד הגופים שמשפיעים בשנים האחרונות הכי הרבה על הכלכלה באופן רחב ורובסטי.

32739216_10155787465149125_75296278551986176_n
Advertising, Amazon, Case Study, eCommerce, Innovation, Payments,

#MoreThanaBox

אמזון מראים כיצד הם יכולים לקחת את פנל הנגיעה בצרכן ולהרחיב אותו דרךהקופסא, במהלך השנה האחרונה יצרה מספר מהלכים חכמים אשר מציגים את הכוח בשימוש באריזה כחלק מהדרך לספר סיפור המשכי ולייצר מעורבות עם הצרכנים.

מדובר במהלכי-UnBoxing מגניבים תחת מיתוג של הרעיון אשר עונה לשם-#MoreThanaBox, האסטרטגיה מאחורי המהלכים באה לענות על הרצון להפתיע ולענג צרכנים וכמובן, אם זה מייצר על הדרך קצת-WOM מה רע ?


במהלך פברואר ומרץ- אמזון הריצה קמפיין מצחיק אשר סיפק הוראות לצרכנים להפוך את הקרטון לסוג של קסדה ולהכנס לדמות של פיירטים, או לדמויות אחרות- ישנן הרבה גירסאות, דוגמא חיה לאחת הקופסאות מצורפת לכם כאן בתמונה.
ועכשיו, היא הולכת צעד אחד קדימה, ורוצה להפוך את הקופסאות לכלי שימושי בכך שאנשים יקחו את הקופסא ויגזרו אותה ל-Crafts, על גבי הקרטון הצרכנים מקבלים קוד לצפיה בסרטונים ביוטיוב אשר מדריכים אותם לעשות בקופסא מה שירצו.

כל אלו מהווים אזורים רכים, סטוריטלינג– מעורבות גולשים וחשיפה בחינם של תכנים לחברה מטעם האנשים שמעלים אותם. אבל חשוב להגיד כי ישנו מימד עסקי כחלק מהרעיון, אמזון השיקה בפברואר על האריזות שלה- QR Code של החיוך המפורסם- Smile Codes אשר מאפשרים לצרכנים לסרוק את הקופסא ולקבל הנחה על מוצרים וזאת באמצעות האפליקציה.

הרעיון שנבחן ברולאאוט, לשווק- QR Code של אמזון ששמו הוא-SmileCodes והוא מאפשר לצרכנים במובייל לקבל הטבות מהחברה באמצעות סקירת קודים שהם רואים במרחב הפיזי על הקופסאות (ואולי גם במקומות אחרים), ניתן לאקטב את הקוד רק באמצעות האפליקציה של אמזון ולקבל באמצעות הסריקה הטבות יחודיות. היא מיקמה את הקוד גם על הקופסאות שלה, אבל בנוסף גם בלוקרים שנמצאים במקומות שונים באירופה ובארה”ב.

הקודים נראים ממש כמו QR שאנחנו רואים במקומות שונים, עם הבדל אחד- באמצע הקוד ישנו אימבוד של החיוך האמזוני, הקוד מוביל את המשתמשים לעמוד אינטרנטי בו ניתנת ההטבה או חשיפה לתוכן נוסף כמו וידיאו על המוצרים שניתן להשיג. הדוגמאות הללו מראות כיצד ניתן לייצר גיוון בנגיעה בצרכנים, גם אחרי הרכישה ולבנות סביב הפאנל של השילוח והלוגיסטיקה מסעות של סטוריטלינג ומעורבות צרכנים.

amazon-buys-3d-body-scanning-startup-body-labs-for-estimated-50-70m-4
Amazon, Case Study, Data, eCommerce, Fashion, Groceries, Retail,

Amazon & 3D Body Scanning

אמזון מעבירה הילוך ברצון שלה להכנס לעולם האופנה, לטובת זאת היא משתמשת בכוח של חדשנות, יוזמה וטכנולוגיה- אחד הפרויקטים האחרונים של החברה עוסק ברעיון ובחיפוש להבין כיצד משתנות לנו המותניים… כן כן- ההשתנות של המותן מהווה את אחת הבעיות הגדולות ביותר של קניה דיגיטלית לבגדים ברשת במיוחד- מכנסים. ענקית הטכנולוגיה מזמינה אנשים לבוא אל משרד שלה בניו יורק שסורק אותם עם סקנר מיוחד של גוף האדם בתלת מימד.

הניסיון בא לעזור להבין את הגודל של הגוף, הצורה וההשתנות שלו, את הסריקה עושים בתהליך שלוקח-20 שבועות ובהם אנשים סורקים שוב ושוב את עצמם כעשרה ביקורים בהם אפשר לבחון את האבולוציה של גוף האדם, ולהסיק ממנה טוב יותר אילו כלים יכולים לעזור לדייק את המידה בזמן הצריכה און ליין- אחת הבעיות הגדולות ביותר שקיימות בעולם של אופנה און ליין הינה החזרות אשר מעמיסות מאוד על התמחור מבחינה תפעולית וגורמות לכך שחברות לא מרוויחות.

החדשנות מגיעה מחטיבה חדשה של אמזון שעוסקת ב-3D body Scanning- חלק מחטיבה של אמזון הנקראת- Computer Vision Startup Body Labs.

היכולת לעשות פרדיקציה להתאמה של מכנס או של חליפה מהווה את ה-Holy Grail עבור קמעונאי אופנה, וישנן כיום הרבה מאוד ניסיונות כמו גם אפליקציות ופתרונות שמאפשרים למעשה למדוד און ליין ולמנוע אי התאמות והחזרות. הרבה מאוד סטארטאפים וחברות טכנולוגיה מנסות לפצח את הבעיה הזו, אמזון רכשה את- Body Labs בשנה שעברה, וזה שנים שהיא מתעסקת בנושא ורוצה להכניס את הפתרונות כחלק אינטגרטיבי מחווית הצריכה.

פתרון לנושא זה יכול לייצר אימפקט גדול, היא רוצה לגבור על שחקניות כמו וואלמארט ולהפוך ולהיות לגוף האיקומרס באופנה הגדול ביותר עוד השנה- זאת על פי אנליסטים מ-Morgan Stanley.

הרצון של אמזון להכנס לשוק האופנה נובע מכך שכחברה היא רוצה לדלוור כל שניתן לפתח הבית שלנו (אם אפשר אז גם ממש להכנס דרך הדלת באמצעות מנעול חכם) את זאת היא עושה באמצעות כניסה לתחומים שונים כמו מזון ואופנה, ונדרש זמן מבחינתה לבנות ערוצים אשר משכנעים אנשים להשתמש בשירותים שלה. אחד הסרביסס בעולם האופנה הינו-Amazon Delivery Box, אשר קיים כבר כמעט שנה ומאפשר לצרכנים להזמין הביתה חמישה פריטים או יותר, למדוד ולהחזיר אם הבגדים לא מתאימים, מי שישאיר יותר מחמישה פריטים יקבל הנחה גורפת של- 20 אחוז על כל הקניה.

באמצעות דיפלוימנט של טכנולוגיות חכמות, מנסה לברוא למעשה את העתיד של רכישת בגדים און ליין, זה לא משהו שניתן יהיה לראות מחר בבוקר שכן הדיוק של התוכנות הללו עדיין רחוק מדי מלהיות אקשנבילי ולפתור את הבעיה, אבל אין ספק כי זו הדרך לשרטוט העתיד ובניית הקטגוריה הזו בצורה חכמה במרחב הדיגיטלי.