photo-1508160371440-9220afde27ca
Amazon, Culture, Jeff Bezos,

‘Amazon Will Go Bankrupt’

זה אולי אחד הדברים המוזרים ביותר, לשמוע בעלים של חברה מאוד מצליחה ברמה הגלובאלית- חוזה את סופה של הפלטפורמה האדירה שבנה ואומר בְּרֵישׁ גְּלֵי : אמזון, יום אחד תהיה בפשיטת רגל. שווה לנתח את האמירה הזו של ג’ף בזוס אשר הקים את המותג ב-1994, ומאז הצמיח והגדיל את גוף הטכנולוגיה הזה למימדים ענקים, והפך אותה רק לאחרונה לאחת החברות המשמעותיות ביותר בארה”ב עם שווי שוק של מעל לטריליון דולר- ובאותה נשימה, הוא עצמו הפך להיות לאדם העשיר ביותר בהיסטוריה המודרנית.

אז למה שג’ף יכריז על כך שאמזון המצליחה יום אחד תפשוט את הרגל ? וזו לא הפעם הראשונה שהוא אומר כך… בדרך כלל לא תשמעו מנכ”לים ובעלים של חברות שמדברים על העסק שלהם ככזה שיכול להתפוגג, הם מחפשים לשלוט בנרטיב ולא לגרום לכך שיהיה סנטימנט רע כלפיהם. הנה כמה נקודות שקשורות למה שבזוס אמר לאורך השנים על העובדה שאמזון יכולה להיות חברה שתכחד לאורך זמן :

ג’ף טוען כבר לא מעט שנים שחברות גדולות מתקיימות רק לכמה עשורים טובים, ב-2013 בראיון ל-CBS הוא טען שחברות מחזיקות-Lifespans מסויים, מחזור חיים שגוזר עליהן בסופו של דבר להתפרק. ולשאלה האם זה מדאיג אותו ? ג’ף ענה שלא בגלל שהוא יודע שזה בלתי נמנע.

במכתב המשקיעים בשנת 2017, אותו פרסמתי בבלוג- Link, ג’ף מדבר הרבה על פילוסופית- Day One, ואומר שאמזון תמיד תהיה חברה של היום הראשון, כי היום השני הינו יום סטטי, מלווה באי רלוונטיות, אשר מוביל למפלה כואבת ובסופו של דבר מוות. לטענתו במכתב, חברה מבוססת לאורך שנים עוברת מלחשוב כל הזמן שהיא נמצאת ביום הראשון שלה, ומאבדת את החיוניות של עסק אשר מבטיח באמצעות כך את הרלוונטיות שלו, חברה מבוססת עוברת להיות במוד של-Day 2 ויכול להיות שזה יקרה לאמזון לאחר כמה עשורים, התוצאה היא סופנית ותגרום בפועל ל-מוות.

“Amazon is not too big to fail … In fact, I predict one day Amazon will fail...”

ההצהרה העדכנית של בזוס יצאה לאחרונה, ובה ג’ף אומר וחוזה כי אמזון בסופו של דבר תכשל, “Amazon is not too big to fail … In fact, I predict one day Amazon will fail,” ואת הטיעון הנוכחי שאמזון בסופו של דבר תהיה נתונה תחת פשיטת רגל, הוא מסביר בכך שזה מה שקורה לחברות גדולות, יש להן אוויר וחיים לעשרות שנים, אבל לא מאות בשנים- ג’ף מבין שזה התפקיד שלו לדחות את תאריך התפוגה עד כמה שניתן, כי אמזון הפכה להיות בת-24 ביולי השנה, ולכן הבנצ’מארק שנתן לגבי העשורים שבהם חברה מחזיקה מצליחה מתקרבים לגיל של אמזון- אבל בד בבד הוא מבין בפועל שזו המציאות בסופו של דבר.

photo-1512446387219-99c19f8fe95f
Amazon, eCommerce, Groceries, Logistics, Retail,

Amazon Enters New Countries | Update

אין כמו תחקיר של אנשים אמיתיים, שחווים מציאות אמיתית- ויכולים לתת אינפוט על דברים שאנחנו מניחים להם הנחות יסוד שהן לא תמיד מבוססות.

בתוכנית בכירים באוניברסיטת הסינגולרטי יצא לי להכיר בעלי תפקיד שונים מארצות בכל העולם (34 מדינות ליתר דיוק) בין היתר היו שם המנכ”לים של וואלמארט ברזיל, צ’ילה וארגנטינה- בעלים של חברת מדיה גדולה באוסטרליה, ושותף בכיר בחברת אסטרטגיה באנגליה. לקחתי את ההזדמנות בשתי ידיים וניצלתי אותה לטובת תחקיר ישיר על כניסת אמזון למדינות אלו- ומה היה כוח ההשפעה של המהלך בפועל.

מטרת הרשומה הנוכחית, לשתף אתכם בדברים- ולהזכיר שלא מדובר באנשים מהשורה, אלא בדמויות אשר מהווות תפקידים בכירים בכלכלה של כל מדינה והדיעה שלהם, כמו גם הניתוח על כניסת אמזון לכל טריטוריה עליה נדבר צריך להשפיע עליכם בקלקולציית המידע.

כדאי תמיד להיות עם עין אחת פקוחה על הדטה והמספרים, ולא להיות כלואים רק ברעש הצלצולים ובPR. כולם מאוד מפחדים מכניסת אמזון לישראל (יש לי הרבה דיעות על זה כמו שחלקכם יודעים). אבל בפועל, כמו שאמרתי אנשים מברזיל, אנגליה ומאוסטרליה שאמזון נכנסה אליהם בפועל, עם מחסנים לוגיסטים מספרים שהרעש במדינה לא כזה גדול כמו שחושבים.

אחד המנכ”לים של וואלמארט צייד אותי למשל במספרים ונתונים מעניינים- חלקם גם הכרתי והלכתי לעשות לו דאבל צק. אז כך- דווקא מכל הקמעונאים באון ליין בתחום של מזון אמזון ממש נמצאת באזור של ארגז חול, ווואלמארט כמו גם קרוגר מצליחות להגיע לשליש מהמכירות של המזון באון ליין, בעוד שאמזון מגרדת בקושי חמישה אחוז (יש אומרים גם פחות).

הקמעונאים הללו חזקים במדינות שלהם, עם פריסת נדל”ן רובסטית – וכדאי לקבל פרופורציה, וול פוד מרקט פרוסה על 458 חנויות, וואלמארט- 4800 רק בארה”ב (11.800 בכל העולם). זה לא שלא צריך לחשוש מתחרות, וחייבים להיות עירניים אבל לקמעונאים המסורתיים ישנם יתרונות מובהקים של : כוח, הבנת הצרכן, פריסה נדל”נית – ולא כל מותג משבש באמת מצליח למחוק תעשיה ולבנות חדשה במקומה- הכל הכל הכל קשור בהערכות נכונה.

בברזיל, אמזון נכנסה השנה עם מחסן לוגיסטי אחד, אנשים בכירים מהתעשייה בברזיל מעידים שרחוק היום שההשפעות לכך תהינה דרמטיות, המותגים והעסקים המקומיים מאוד מאוד חזקים- וישנו נושא המיסוי אשר משפיע בצורה דרמטית על הבחירות של הצרכנים- בברזיל נדרש להוסיף מס לכל מה שמגיע מחוץ למדינה, החידוד היחיד שנאמר לי בצורה ברורה בסוגייה זו- הינו העובדה שאמזון אינה צפויה, וזה לבד מפחיד ומרתיע שחקנים מקומיים כי הם מבינים שהיא מסוגלת להשקיע בכל הכוח גם כשזה לא ממש הגיוני וכלכלי.

באוסטרליה, אמזון נכנסה השנה עם מחסן לוגיסטי אחד- ובתכנון לבניית מחסן נוסף עד סוף השנה (על פי דיווחים שונים). אבל באוסטרליה העסקים המקומיים מאוד חזקים, ישנם מותגים מקבילים שנוצרו לאורך השנים אשר מתחקים אחר חברות אמריקאיות (כמו קימרט שזו מקבילה לוואלמארט)- ויודעים לתת פייט ברמת נאמנות הצרכנים.

באנגליה, המצב מעט שונה- זו מדינת האיקומרס, בין המובילות ביותר בעולם עם אחוז חדירה של- 8 אחוז לתחום של מזון ומשקאות. אבל זו גם מדינה שבה ישנם שחקנים מקומיים חזקים שמחשלים את התשתית העסקית המקומית, אוקדו למשל מובילה בתחום של סופרים דיגיטליים ומהווה איום על שחקניות כמו אמזון.

למי שרוצה ללמוד יותר על הלימודים בסינגולרטי, והדרך שבה נכון לתכנן את העתיד- מוזמן לפנות אלי וליזום דיון אוף לייני- או הרצאת איכות ועומק בנושא על מנת להבין טוב את הדברים שישפיעו על הכלכלה באופן רחב ורובסטי..

photo-1522780550166-284a0288c8df
Advertising, Amazon,

Amazon May Serve Sponsored Ads Across Web

כתבתי לכם בעבר, על ההתגברות של אמזון בתחום של פרסום-לינק, והפעם, אני רוצה לספר על התפתחות מעניינת עליה מדווח במדיות השונות… על פניו עושה רושם שאמזון רוצה להגיע אל יותר משתמשים באמצעות הגדלת התפוצה שלה למודעות מספונסרות של מוצרים, אשר כיום נמצאות ומופיעות רק בנכסים של אמזון עצמה.

המודל של- Sponsored Products ads, מופיע במספר תוצאות חיפוש למוצרים באמזון, ומותגים יכולים לטרגט את המודעות הללו במבוסס מילות חיפוש שצרכנים מקלידים באמזון ולהתחקות אחר חיפושים.

ענקית האיקומרס מדברת עם מותגים על אפשרות של הרצת המודעות המספונסרות שאינם רק באתרים של המרקטפלייס שלה, וכוללים “מלאים” של שטחי פרסום של פאבלישר גדולים, זאת על פי- Ad Age. המודעות הללו תוכלנו להיות מטורגטות בתפיסה של ריטרגטינג ללקוחות שביקרו במאזון ויכולים להיות פוטנציאל לחזרה לאתר ולרכישה בפועל.

“Sponsored Products ads convert at about three-and-a-half times the rate of Google shopping ads…”

היכולת להרחיב את ההפצה ולהריץ מודעות של מוצרים מספונסרות, בוודאי תגרום למותגים לרצות להוציא יותר תקציבים על פורמאט המודעה הזו- בגלל שמאפשר להם להגיע לצרכנים שלהם באופן הרבה יותר אפקטיבי- חשוב להדגיש כי מודעות ספונסר של אמזון מקנוורטות בממוצע שלוש וחצי פעמים יותר ממודעות של גוגל שופינג. באופן הזה, אמזון תוכל להגדיל את העסק שלה בעולם של פרסום ומדיה, מבלי שהיא תצטרך להוריד את איכות החוויה עבור צרכנים בפלטפורמות שלה.

photo-1509695507497-903c140c43b0
eCommerce, Fashion, Innovation, Payments,

“See-Now, Buy-Now”

אמזון חברה למותג ביגוד על מנת ליצור מהרעיון של “אופנה מהירה”, משהו אפילו יותר מהיר מהפאסט… הרעיון של החברה לבנות יחד עם עוד שחקן את תפיסת ה- “ראיתי עכשיו, קניתי עכשיו”.

מדובר במותג האופנה- Nicopanda ויחד- שתי החברות רוצות להפוך את הFast Fashion ל-Faster.

האינטשטיבה התחילה בשבוע האופנה בלונדון, ולמעשה אפשרה למשתתפים וכאלו שצופים בשבוע מרחוק, לרכוש באופן מיידי את הדגמים שראו על המסלול. הדגמים אשר מוקרנים מודפסים באמצעות אמזון כחלק מהתוכנית. הקולבורציה מהווה כדוגמא לדרך שבה אמזון מעודדת מותגים ויוצרים למנף את התוכנית שלה- Merch by Amazon וזאת במטרה “לתפוס רגעים בזמן” שיוצרים בתוך הקניה גם חוויה.

היוזמה של אמזון מאפשרת להדפיס און דימנד מה שרוצים, באמצעות טכנולוגיה של החברה- ובנוסף, Smilecodes של אמזון מאפשר לצרכנים מכל העולם לקנות את פרטי האופנה בנוחות ובמהירות  ובכך לייצר חווית קניה אחרת של סריקת הקוד וכניסה ישירה למוצר. Smilecodes מאפשר לצרכנים שנמצאים במסלול הפיזי – QR Code אשר דרכו הם יכולים לסרוק את המוצר ולקונות אותו און ליין.

ההזמנות של הביגוד הספציפי הזה, יתמכו ב”מכונה האמזונית המשומנת” וישלחו אל הקונים בטווחים של יום- יומיים באמצעות אמזון פריים שיפינג.

photo-1531816466008-90e3a4b01450
Amazon, Data, Innovation, Loyalty, Prime, Retail,

Amazon The Bank ~ Take Two

חברת מחקר בארה”ב שאלה לקוחות של אמזון, האם יסכימו לפתוח לניסיון חשבון של בנק עם ענקית הקמעונאות הדיגיטלית- ומתוך המחקר יוצא ששני שליש אמרו שכן. הסקר נערך על סך של 6,000 לקוחות כשהשאלה המדויקת שנשאלה הייתה : “אם אמזון ישיקו מוצר של חשבון בנק חינמי (Free Online Bank Account) אשר מאפשר לכם לקבל שני אחוז החזר על כל הקניות שלכם באמזון קום, האם תנסה אותו ?

“If Amazon launched a free online bank account that came with 2 percent cash back on all Amazon.com purchases, would you sign up to try it?…”

מתוך המחקר עלה, שחברי אמזון פריים הראו את ההסתברות הגבוהה ביותר להרשם לחשבון הפוטנציאלי.

Banks, You’ve Been Warned. זה אומר שבנקים צריכים להתחיל להזהר- כשיותר משני שליש בפוטנציאל ממנוי אמזון פריים מוכנים לנסות שירות של בנקאות חינמי מחברת הטכנולוגיה הגדולה, האיום ניכר בשטח. את המחקר ניתן לראות כאן- Link, והוא נערך באמצעות חברת Bain & Co.

כבר כשאמזון הודיעה שהיא בשיחות עם בנקים שונים כמו– J.P. Morgan, Chase & Capital  על יצירת מוצר עובר ושב בשיתוף פעולה, התחילו דיבורים על הנושא וציפיות להתעורר. מאז, בנקים גדולים כמו צ’יס וסיטי גרופ- הכריזו כי הם מתחילים להשקיע הרבה בבנקאות דיגיטלית ולטרגט את הקהל הצעיר- מילניילז זאת על מנת לבנות את הקרקע טוב “כמערכת חיסונית”, לקראת מוצרים מסוג זה שיכולים להופיע.

הבנקים הגדולים התעוררו לקראת האיום, והם מבינים את הסיכונים הפוטנציאלים, וכיצד לקוחות יכולים להרוויח מבנקאות מטעם אמזון אשר מאפשרת להם חווית לקוח- בסטנדרטים להם הם מצפים.

המחקר מציף את הנאמנות הגבוהה שיש לאמזון, שכן הלקוחות באינדקס יתר לעשות את המעבר הינם מנוי אמזון פריים. היפותזה אחת הינה שהלקוחות יוכלו היפותטית לקבל 2 אחוז החזר על הרכישות שלהם ולהרוויח מכך הטבות יחודיות, היפותזה שנייה הינה שאמזון יכולה להרחיב את שירותי הבנקאות דרך הפוט פרינט הפיזי- באמצעות וול פוד מרקט ולמכור גם מוצרים פיננסים יותר מורכבים כמו הלוואות אישיות וביטוחים.

זה למעשה האיום הגדול ביותר על הבנקים, שכן המוצרים הללו מהווים את הפוטנציאל של הרווחיות הגבוה והם משמעותים יותר עבור הגופים הפיננסים מחשבון עובר ושב- למרות שחשוב להגיד שהחשבון מהווה את הבסיס ליחסים ודרכו ניתן למנף מוצרים מגוונים נוספים כמו גם קשר המשכי שמיצר נאמנות ומחוברות לאורך זמן.

“Wow, if Amazon does go into banking, it could be massively disruptive in a way that’s orders of magnitude more significant than anything..”

photo-1458067380247-41000a5397cb
Amazon, Culture, Innovation, Jeff Bezos, New Business Models,

Internal Press Release | Amazon Innovation

באמזון יש גישה שקוראים לה ” לעבוד הפוך”, הרעיון הוא להסתכל על הלקוח ולהתחיל ממנו, במקום מה שנהוג יותר להתחיל רעיון או מוצר מפרספקטיבת ההסתכלות של העסק ולנסות להביא את הלקוחות לשם. התפיסה הזו, אשר מושרשת עמוק בתוך התרבות האמזונית של “Working Backwards” מאפשרת להסתכל על כל רעיון ולבנות את החשיבה מהצרכים של מי שאמור להשתמש בחדשנות שלכם.

באמזון, כל אדם שרוצה להגיש אנישטיבה חדשה וזה כולל את כולם, חייב לחשוב על כך בצורה של הכרזת הודעת- PR אשר מהווה כלי פנימי שמגדיר את הרעיון. כל התפיסה מתחילה מהבעיה של הלקוח, כיצד הפתרון יכול לעזור לפתור את הבעיה, ואיך המוצר או השירות יאפשר לייצר דרך חדשה לעשות דברים ולפתור אותם.

הכלי של הודעת יחסי הציבור- אינו סופי מרגע הגשתו, במהלך הפרויקט הוא משתייף כל הזמן עד שהופך לממש טוב. על פי ג’ף בזוס- לעבוד היטב על הודעת יחסי הציבור, שמהווה את התרגום למה שאנחנו רוצים לייצר הינה פעולה הרבה פחות יקרה, מהחלופה- לבנות בפועל את המוצר ולגלות בסופו של דבר שלא ענה על הצרכים ולא הצליח להגשים את עצמו.

“Iterating on a press release is a lot quicker and less expensive than iterating on the product itself .”

הנה לכם הגייד ליין לכתיבת הודעת PR :

כותרתHeading  השם של המוצר או של השירות על מנת שאנשים יבינו אותו, כותרת אשר מסבירה על מה אתם מדברים (שימו לב אתם ממש לא צריכים להיות אנשי תקשורת, זה אומר שאתם צריכים לדעת להסביר על מה אתם מדברים כי בהירות יוצרת חיבור והבנה).

כותרת משנה- Sub-Heading, לתאר את השוק שהמוצר עונה לו, ואת היתרונות שיש לו- משפט אחד לא יותר.

סיכומון- Summary , לתת תיאור של המוצר ושל התועלות שלו, צריך לקחת בחשבון שהקוראים לא נגישים לשום מידע נוסף על הפתרון הזה ולכן צריך להיות מאוד מדויק.

בעיה- Problem , צריך לתאר על איזו בעיה המוצר עונה ומה הוא פותר.

פתרון- Solution , צריך לתאר את הפתרון בצורה אלגנטית כזו שמבהירה מה אתם מציעים בצורה ברורה.

ציטוט שלנו על המוצר- Quote from You, תחשבו על עצמכם כדובר של המוצר, מה הייתם אומרים לעיתונים על מנת לתאר אותו.

איך להתחיל ?- How to Get Started, צריך לתאר בצורה פשוטה כיצד אתם מתכוונים להתחיל את הפרויקט.

ציטוט של הלקוח- Customer Quote, צריך לנסות לדמיין כיצד יכול להשמע בצורה היפותטית לקוח אשר מתאר את הפתרון ואת ההחוויה כמו גם הבניפיט שקיבל מהמוצר.

סגירה, וקריאה לפעולה- Closing and Call to Action, צריך לקפל את כל הסיפור בנקודות שמאפשרות לקורא להבין מה עושים הלאה.

בכל הסשן הזה, משמעותי לזכור כמה נקודות משמעותית : לשמור את הכל פשוט, שלוש שורות לכל פסקה, אל תהיו יותר מדי טכנים החשיבה חייבת להיות כזו שמתקשרת את הרעיון וגורמת לצד השני להבין על מה אתם מדברים. ובשביל שהרעיון הזה באמת יהפוך לכלי, חשוב מאוד לקחת אותו לעשרה אנשים שונים ולבחון מה הם מבינים.

האינפוטים, יכולים להוות מחוללי השינוי והדיוק באינובציה שלכם ולעזור לשייף את המוצר המוגמר, כשהוא עדיין רק בגדר חלום וככל שיהיה מדויק יותר כך גם הסיכוי שלו להיות מוצלח יותר.

כדאי לכם מאוד גם להקשיב לוידיאו שצירפתי, בו מדברים על התרבות ועל כלי הPR כחלק מהאתגר.

photo-1516414447565-b14be0adf13e
Amazon, Culture, Innovation, Jeff Bezos,

Leadership Principles | Amazon

לאמזון, יש שיטות- כלים ותפיסות ששווה לאמץ ! לא סתם כולם מדברים עליה כחברה מדהימה אשר מצליחה לעשות הרבה ממה שאחרות לא. הרבה קשור בבניית תרבות חכמה וסביבה אשר מגדלת טאלנטים, רעיונות, וחדשנות פורצת דרך ברמה העסקית.

הרשומה הנוכחית, תתעכב על-14 העקרונות של אמזון לעבודה אותם שלפתי עבורכם מהאתר של החברה, ועל כל אחת ארחיב אדבר ואסביר. למי שרוצה להחשף לחומר המקורי רצ”ב –Link.

אובססית לקוח- Customer Obsession, מנהיגות מתחילה עם הבנת הלקוח- ניתוח הצרכים שלו ומשם תכנון לאחור. מנהיגים באמזון עובדים ללא לאות על מנת שיוכלו הרוויח את הקשר ואת האמון של הלקוח. למרות שמנהיגות צריכה להסתכל גם על התחרות, היא מחויבת קודם כל ולפני הכל להיות באובססיה על הלקוחות והצרכים שלהם.

בעלות- Ownership, מנהיגים בחברה הם בעלי הבית, וצריכים לחשוב בחשיבה ארוכת טווח ולא לסכן חשיבה של טווחים ארוכים עם ערך מוסף, לטובת חשיבה של טווחים קצרים ותוצאות עסקיות. הם צריכים להבין שהתפקיד שלהם מייצג את כל החברה, ולא רק את הצוות עליו הם פקודים ואף פעם הם לא אומרים- “זו לא העבודה שלי”…

להמציא, ולהפוך את הכל ליותר פשוט- Invent and Simplify, מנהיגים צריכים לדעת לייצר חדשנות והמצאתיות מתוך הצוותים שלהם, ותמיד לחפש כיצד לפשט את הדברים. חשוב מאוד שיהיו כל הזמן במוטיבציה על חיפוש רעיונות מבחוץ ולא ישימו לעצמם גבולות של “זה לא הומצא כאן”– הפלטפורמה של הרעיונות וההמצאתיות יכולה לבוא מכל מקום, בנוסף- כשמשיקים דברים חדשים, חשוב לקחת בחשבון ולצפות שאולי לא יבינו אותנו לתקופה מסויימת וזה בסדר- כי קשה לשנות הרגלים.

מנהיגים, צודקים- הרבה. Are Right, A Lot, הם צריכים להיות צודקים הרבה כי יש להם אינסטינקטים טובים ויכולת שיפוטית משויפת, וצריכים לשאוף לעשות גיוון לפרספקטיביות של העבודה והדרך שבה בוחרים דברים.

חייבים ללמוד ולהיות סקרנים, Learn and Be Curious, מנהיגים אף פעם לא מפסיקים ללמוד, וכל הזמן צריכים לחשוב כיצד הם משביחים את היכולות של עצמם, צריכים להיות סקרניים על האפשרויות ולקחת צעד פעיל בלמידה של האפשרויות והאקספלורציה.

לגייס ולפתח את כוח האדם הטוב ביותר- Hire and Develop the Best, מנהיגים צריכים להעלות את רמת הציפיות שלהם בכל גיוס, צריכים להיות כאלו שמבינים מה זה אומר טאלנט לא שיגרתי, ובד בבד לדעת להכניס טאלנט בצורה נכונה לארגון. מנהיגים צריכים לגדל מנהיגים אחרים ולהיות רציניים בכל הקשור למנטורינג שמספקים לאותם עובדים.

להתעקש על הסטנדרטים הגבוהים ביותר- Insist on the Highest Standards, ישנה חשיבות להתעקש על סטנדרטים גבוהים, מנהיגים צריכים באופן קונסיסטנטי לעבוד על העלאת הרף ולגרום לצוותים לדלוור את האיכות הגבוהה ביותר של המוצרים, שירותים ותהליכים.

לחשוב בגדול- Think Big, חשיבה בקטן לא מגשימה את החזון של האנשים, מנהיגים צריכים לבנות ולתקשר כיוונים נועזים אשר מעודדים ליצירת תוצאות הרבה יותר משמעותיות, צריכים לחשוב בצורה שונה ולהסתכל בכל פינה על דרכים חדשות וחכמות שמשרתות את הלקוח בצורה הטובה ביותר.

לא להיות נעול על דעות קדומות ולקחת פעולה יזומה- Bias for Action, מהירות- משמעותית מאוד בעסקים, הרבה מאוד החלטות ומהלכים ניתנים לשינוי ולא צריך להשקיע בהם יותר מדי מחקרים וחקירות- צריך לאמץ חשיבה של לקיחת סיכונים ויוזמה על מנת להזיז את הספינה מהר.

חסכנות-Frugality, צריך לדעת להשיג יותר בפחות, אילוצים מייצרים תושייה, עשייה עצמית והמצאתיות- צריך לדעת לעבוד מתוך תפיסה שאין דרך כל הזמן להגדיל את מצבת העובדים, ויש חשיבות להבין כיצד ניתן להצטמצם אל מסגרת תקציב והוצאות פיקס- האילוץ יעזור ביצירת חדשנות ורעיונות אחרים.

להרוויח את האמון- Earn Trust, מנהיגים אשר מתנהגים בצורה אותנטית, מדברים בְּמֵישָׁרִין ומתייחסים אל האחרים בצורה מכובדת יכולים להרוויח את האמון. הם צריכים להיות כאלו שמחזיקים דיעה עצמאית, גם אם זה נראה מוזר או מביך.

להתעמק- Dive Deep, מנהיגים צריכים להתמודד באופרציות מורכבות וכל מיני שכבות של החברה, הם נשארים קשורים לפרטים עושים בחינה ואודטיניג של המצב על בסיס קבוע, וסקפטים לגבי מטריקות ואנקדוטות עסקיות לא ברורות. חשוב להבין שלמנהיגים אין דבר כזה- “משימה לא ראויה”- הכל חשוב והעומק של הדברים יקבע את מידת הצלחתם.

עמוד שדרה, להיות מסוגל לא להסכים ולהיות מחויב- Have Backbone; Disagree and Commit, מנהיגים צריכים להיות מחויבים לאתגרים ולהחלטות הם צריכים לדעת לא להסכים במקומות שהם חושבים שאינם פתוחים ולעשות זאת גם אם זה אומר להיות באי נוחות.

לדלוור תוצאות- Deliver Results, מנהיגים צריכים להיות בפוקוס על הדרך שבה הם משפיעים על העסק ומייצרים תוצאות איכותיות.

ext
Amazon, Culture, Jeff Bezos,

3-Question Test New Amazon Employees

יש כיום- 500 אלף עובדים באמזון, וזו ללא ספק אחת החברות שאנשים מעוניינים לעבוד בה, למרות שבשנתיים האחרונות ישנן הרבה שמועות וכתבות, כמו גם עדיות מאנשים שונים על תנאי תעסוקה שאינם כל כך טובים. בימים הראשונים של החברה ב-1995 הצוות מנה רק עשרה אנשים, וג’ף בזוס הביא בעצמו חבילות אל הדואר ועל מנת להבטיח שהחברה תוכל לצמוח ולהיות סיפור הצלחה, בזוס עצמו צייר ושרטט את השאלות החשובות שמגדירות העסקת עובדים חדשים- הוא פרסם זאת במכתב שלו למשקיעים בשנת-1998 שנה אחרי שהפכו לחברה פומבית.

יהיה קשה לייצר תוצאות בסביבה דינמית כמו האינטרנט מבלי לגייס אנשים שהם אקסטרא אורדינרים, אמזון בתוך שלוש שנים גדלה וצמחה למצבת עובדים אשר עומדת על 2,100 אנשים, בשביל להגדיר ציפיות במקום גבוה צריך לדעת על פי ג’ף בזוס לגייס את האנשים הנכונים. הנה שלושת השאלות העיקריות בהן ג’ף בזוס מתמקד כשהוא מחפש אחר טאלנט חדש וזאת על בסיס המכתב למשקיעים משנת 1998.

“Will you admire this person?” – האם תעריץ את האדם הזה ? קודם כל ג’ף מכוון את אלו שמגייסים לחשוב ולבנות דיעה על האיש שהם מראיינים. הוא אומר שתמיד ניסה לעבוד רק עם אנשים שהוא מעריך ואפילו מעריץ, ומעודד לבנות סביבה של טאלנטים. אם אתם חושבים על פרסונות שאתם מעריצים בחיים שלכם, הם לבטח כאלו שאתם יכולים ללמוד מהם.

“Will this person raise the average level of effectiveness of the group they’re entering?” – האם האדם שאנחנו מגייסים יעלה את האפקטיביות של הצוות אליו הוא מגויס, לג’ף בזוס חשוב להבין את האדם אותו הוא מגייס ואת היכולות שלו בעולם של חדשנות- אבל לא פחות חשוב, כיצד יכול להשתלב בצוות של אנשים אחרים איתו כי לטעמי הצוות הופך לאישיות אחת שמגדירה את הצלחתו או כישלונו של הפרויקט.

“Along what dimension might this person be a superstar?“- באילו מרחבים האדם שאנחנו מראיינים יכול להיות סופרסטאר ? למרות החשיבה על הצוות, משמעותי להתעכב על היכולות האינדוודואליות של הטאלנט. להרבה אנשים יש כלים ותכונות יחודיות להם, וגם פרספקטיביות אשר מגדירות צבע חדש בתוך הסביבה- וצריך לדעת לאמץ זאת. לאמזון, יש מסמך של עקרונות עליו אכתוב בקרוב פוסט יחודי, ובתוך המדיניות אחד העקרונות מתעכבים על- Bringing a Unique Perspective to Work, הבאת פרספקטיבה ייחודית ועצמאית לעבודה.

אלו היו שלושת העקרונות המנחים של אמזון לקליטת טאלנטים, עובדים חדשים לתוך החברה- ולטעמי הכלים הללו יכולים לעזור לכם גם בדרך בה אתם חושבים על גיוס של סופר הירו חדשים לטובת האתגרים המשמעותיים סביב עיצוב עתידה של החברה.