photo-1452421822248-d4c2b47f0c81
Advertising, Amazon, Data, eCommerce, Innovation, Loyalty, Marketplace, Payments,

Map of Amazon

קחו מפה סופר מעניינת שמראה את ההשפעות של אמזון כחברה, ועל מה היא חולשת בכוח שלה על הצרכן.

ברשומה הנוכחית, אנסה לפרק לכם חלקים ממפת ההשפעות ההיסטרית הזו, על מנת שתכירו יותר לעומק. עולם השיווק וההשפעות שלו משתנה, בעידן בו יש כוח מאוד גדול לדטה, התגברות של טכנולוגיות, ודרך חדשה לדמיין את הקנבסים בהם אנחנו פועלים. אנשי שיווק, שרשרת, סוכניות ועוד ניצבים מול מורכבויות חדשות ותחרות. אמזון כחברה נמצאת בכל מקום, קשה להגדיר אותה, אבל תמיד תמיד אפשר לדעת שמדובר בה כשרואים אותה.

בואו ננסה לפרק את אמזון ולראות איך וכמה היא נוגעת: המפה הזו לא מציגה את כל העסקים של אמזון (כמו בריאות, AWS, בינה מלאכותית ופיננסים). אבל היא כן מראה את שני הכוחות המרכזיים של אמזון בכל הקשור לנגיעה בלקוח, את האובססיה שלה ואיך באמצעות זאת היא יודעת להכניס את הרעיון לשרשרת השיווק. Experiential Competition הדרך של אמזון, נסבה סביב פרקטיקה חדשה של מכירה. זו תחרות שמגדירה אחרת את מסע הלקוח.

Passive – לפני שהלקוח חושב בכלל על האופציה ומחליט מה מעניין אותו אם בכלל.

Need – טריגרים ומודעות לדברים שניתן למצוא באמזון.

Want – הגדרה של דברים ספציפיים בתוך קטגוריה או קטגוריות, ותחילה של שיקול (Consideration) על מותג כזה או אחר.

Find / Buy – למצוא מותג רלוונטי, לקנות.

Get – לקבל בפועל את המוצר.

Retain – חזרה לקניה חוזרת, אבל גם הרגע בו הלקוח הופך לסוג של אוונג’ליסט של הפלטפורמה ומשווק אותה לאחרים.

Re: Engage -מעורבות מחדש של הלקוח, למשל “עבודה בלהחזיר את ההשקעה באמזון פריים בשביל להצדיק אותה.

כל מה שאמזון עושה קשור ביכולת שלה להיות “אקססבילית”- נגישה, פשוטה (Simplicity) שירות שמהווה נוחות, פרסונליזציה וקלות ברכישה. היא גם מייצרת פלקסביליות בתוך הערוץ שיכולה לעשות אופטימיזציה למכירות. וכפועל יוצא משפיעה על הfulfillment על השימושיות, וריטנצ’ן חזרתיות לקניה. לא מדובר רק על הדרך “לחסוך בזמן”, אלא גם על תיאום ציפיות בכל הקשור למה שהצרכנים רוצים ומצפים.

sell something the customer wants to buy, at a price the customer wants to pay, with the service the customer expects”.

חשוב להבין, תפיסת החוויה, והבידוריות בדרך בתוך מפת מסע הלקוח באמזון, מזיזה אותה ממקום של “רק מסע רכישה”, ומעצימה את הנקודות בהן היא מייצרת הזמנות להשביח את חווית הלקוח, זאת מתוך ניתוח הדטה ושימוש חכם. למי שרוצה לראות את המפה בצורה גדולה יותר ומועצמת תוכלו לעשות זאת בלינק הבא- Map.

הספר שלי יצא לעולם! רצ”ב לינק לקניה און ליין:
photo-1544451094-024eba82aa30
Amazon, Artificial Intelligence, Cloud, Culture, eCommerce, Innovation, Jeff Bezos, Marketplace, New Business Models,

Third-party sellers are kicking our first party butt. Badly.

ג’ף בזוס הפיץ בתחילת מאי את מכתב המשקיעים שלו, מסורת של החברה לאורך שנים. לקחתי את הדברים העיקריים והבאתי אותם לכאן, שיהוו עבורכם ככלי עבודה המציג כיצד בונים חברה גדולה ומצליחה. בתוך החומר גם קיימת התייחסות (מטעמי) להשלכות של אמזון וכניסתה “הרועשת” לישראל.

בעשרים וחמש שנים בלבד, אמזון הפכה להיות לאחת החברות הצומחות ביותר והמתפתחות בכל העולם, חברה ציבורית אשר משקפת דרך הדוחות הכספים שלה את היכולת להפוך למעצמה חובקת עולם. המסע שלה להיות דומיננטית כפי שהיא כיום, הינו מיוחד ואפשר ללמוד ממנו המון. היא התחילה כחנות ספרים אינטרנטית (כי ג’ף אומר שזה היה הדבר הקל ביותר לחשוב עליו למכירה באון ליין), ובמהלך השנים התפתחה לחנות ענקית, סופרמרקט שמוכר בערך-הכל. בנוסף היא הפכה ל”פאוור- האווס” של מכירת גאדג’טים שונים דיגיטלים ומכתיבה את הדרך לעולם המחובר.

אמזון עובדת בתחומים שונים, כגוף שעוסק בחומרה, אבל גם בתוכנה עם שירותי AWS, אשר הפכו לדרייבר מרכזי בתוך העסק שלה. הפאונדר, ג’ף בזוס כותב מכתב למשקיעים בכל שנה, וכשקוראים בין השורות זה יכול להוות ככלי עבודה לרעיונות עבור מחזיקי העניין השונים וגם עבור עסקים, זאת על מנת להבין לאן צועדת אמזון בעתיד שלה. לקחתי מספר דברים מרכזיים מהמכתב והכנסתי אותם לכאן ביחד, כמו גם הוספתי עבורכם את הקובץ המקורי המלא בתחתית הרשומה.

אובססיית לקוח זה נהדר, אבל לא מספיק. בזוס הרבה פעמים מדגיש כי אמזון פועלת באובבסיית לקוח, לא באובססיית המתחרה. זה הוביל את הפוקוס של אמזון לאורך שנים, תחת ההבנה שאמזון תמיד תהיה מחויבת להשיג את המחיר הטוב ביותר, חווית לקוח נהדרת ולדאוג להביא אל האנשים את מה שהם הזמינו כמה שיותר מהר. עדיין, המכתב הנוכחי שמסכם את 2018 מדגיש כי באמזון חושבים שאובססיית לקוח לבדה אינה מספיקה. “The biggest needle movers will be things that customers don’t know to ask for”… הדגש מושם על כך שהשינוי הגדול ביותר עבור צרכנים, יהיה מהמקומות של דברים שהם אפילו לא יודעים שהם צריכים. בזוס חושב שצריך להשקיע במקומות הללו, והפילוסופיה הזו הובילה אותו לפתח מכשירים כמו אלקסה.

לייצר מוניטיזציה פנימית, זו הפרקטיקה הטובה ביותר והמתכון להצלחה. שירותי הענק של אמזון AWS, התחילו כשירותי ענן פנימים וכפרויקט שאמזון ניסתה להבין ברמה הפנימית מה היא יכולה להשיג מכך וכיצד אפשר לעשות אופטימיזציה. כיום, מדובר באחד העסקים הגדולים של החברה ויש אומרים שזו “הפרה החולבת” האמיתית, זה מאפשר לאמזון לקחת סיכונים מאוד גדולים ולפעול ברווחים קטנים בעסקי הקמעונאות על מנת שתוכל להתפתח. התהליך הזה של בחינת הנכסים הפנימיים, וקסטומיזציה שלהם למוצרים שניתן למכור החוצה הפך לשיטה.

בינה מלאכותית, ו-Machine Learning מהוות משהו מרכזי שישפיע על הצמיחה של אמזון. במכתב המשקיעים של 2018, בזוס כותב שיכולות טכנולוגיות מתקדמות של החברה עוזרות להוריד את מאסת העבודה והמורכבות שלה, ויוצרות למעשה אפשרות לבניית מודלים שונים על תשתית AWS ככלי אשר מאפשר לעשות הרבה יותר זאת באמצעות בינה מלאכותית.

אמזון רוצה שתדעו על שירותי הלוגיסטיקה שלה, ועל המרקטפלייס. אחד מהדברים המרכזיים אותו ג’ף מחדד במכתב, ואף זו הכותרת של הפוסט מדברת על כך- בזוס מתעכב סביב העובדה שמוכרים צד שלישי מהווים כיום את אחד העסקים החשובים ביותר והצומחים של החברה. גם כניסת אמזון לישראל קשורה בכך, הפוקוס של העסק הוא בגידול היכולת של מכירה של סוחרים על גבי הפלטפורמה ועל ידי כך פיתוח העסק הקמעונאי של אמזון.

אמזון רוצה שסוחרים ידעו משירותי המרקטפלייס שלה, וגם משירותי הלוגיסטיקה FBA, התוכנית הזו מאפשרת לסוחרים צד שלישי למכור מוצרים דרך פלטפורמת אמזון ובתמורה היא זאת שתדאג לאחסן, לשנע ולהביא אל הלקוח זאת מול תשלום נוסף. העסק הזה, מתחיל להיות משמעותי מאוד עבור אמזון, בזוס מדגיש את חשיבות המכירות של סוחרים צד שלישי על הפלטפורמה אשר גדלו מ3 אחוז ב1999 והגיעו ל58 אחוז בסוף 2018. הדגש בנקודה זו מושם על כך שהכניסה של אמזון לישראל מתמקדת בדיוק בציר זה, אמזון רוצה שיהיו כמה שיותר סוחרים על גבי הפלטפורמה שלה, חשוב רק להדגיש ולציין כי היא לא מפעילה בשלב הראשון שירותי FBA בישראל, ועל פי דעתי גם לא תעשה זאת בעתיד !

אין באמת מכתב משקיעים של אמזון, ללא התייחסות לצד התרבותי, התפתחותי וניהול של החברה, במכתבו כותב ג’ף בזוס שנושא הכישלונות צריך להפוך לדרך חיים עבור חברות, ובמיוחד אמזון צריכות לאמץ את הרעיון ואף לעשות לו סקיילינג. הטלפון של אמזון “פייר פון” היה כישלון, כישלון מוחץ והפך להיות גם לסוג של פאנץ’ ליין לאורך השנים כשרוצים להראות דוגמא טובה לכישלון בסיליקון ואלי. אבל הסיכון שעמד מאחורי המיזם הזה, היה הסיכוי לבניית עולם הרמקולים המחוברים, והEcho הפך להיות להצלחה מסחררת. לאורך השנים מתברר כי ההצלחות הגדולות יושבות על הכישלונות הגדולים ביותר, וגם עולות עליהם. אבל על מנת שתוכלו לעשות זאת אתם צריכים לחשוב בתפיסה שאינה לינארית, ולהיות סקרנים לאורך הדרך ביכולת שלכם להבין תהליכי כישלון, שבונים את הסיכוי לתשתית של הצלחה.

במכתבו ב-2017, אמר ג’ף בזוס- אנחנו תמיד נהיה חברה שהיא Day One, תמיד נהיה חברת היום הראשון, בזוס מזכיר לכולם את מכתבו המקורי מ1997 שמדגיש שהחברה הגיעה למה שהיא היום, ועל מנת שתוכל באמת להתפתח כמו שהיא התפתחה צריך להיות תמיד במוד של “היום הראשון”, במוד של התחלות, במוד של חקירה וסקרנות וזאת למרות שאתם חברה גדולה ומותג מצליח. צירפתי עבורכם כפי שהבטחתי את המסמך המלא המקורי :

photo-1536918027148-d0cdc806f698
Culture, eCommerce, Innovation, Jeff Bezos, Loyalty,

Customer Satisfaction

בהרבה מקרים, כשחברה מצליחה להגיע לרמה מסויימת של שביעות רצון של הלקוח, היא לאט לאט מורידה את ההשקעה בכך שכן לרוב החברות לתחושתן יש דברים יותר משמעותיים לטפל בהם. אבל אמזון, עושה אחרת, שכן זה חלק מהDNA שלה והחשיבות לשביעות רצון של הלקוח מהווה את אחד מהמפתחות המרכזיים להצלחה.

מוקדם יותר השנה, בסקר שיוצא שנים רבות ברציפות באמצעות: Harris Poll, אמזון יצאה במקום הראשון זאת ברצף מדהים של עשר שנים. אמזון גם מגיעה למקום הראשון במחקר של- ACSI Retail בשנה התשיעית ברציפות.

עסקים קטנים יותר, יכולים לשים את נושא חווית הלקוח ושביעות הרצון בעדיפות עליונה כשהם ברורים לעצמם ומבינים מה החזר ההשקעה שמקופל ביכולת לפרק צרכים של לקוחות, לענות בצורה פרסונאלית לבעיות או רצונות. כולנו מרגישים הרבה יותר טוב כשאנחנו מקבלים יחס אישי, קשר ישיר לפותר בעיות וההבנה שהפיכת חווית הלקוח לטובה יותר מהווה ככלי שיווקי בפני עצמו הינה קריטית.

אמזון גם מצליחה להשיג השגים במבט פנים ארגוני, לינקדאין הכריזו על החברה כמעסיקה הכי אטרקטיבית בארה”ב במבוסס על דטה אשר מראה מה אנשים מחפשים ורוצים בפלטפורמה, ובחיתוך ישיר לכמה שנים מועסקים נשארים בחברה במדינות שונות. העובדה הזו הינה קריטית ודרמטית, שכן חווית לקוח על פי דעתי מתחילה קודם כל ולפני הכל בלקוח הפנימי של החברה (העובד- כמחזיק עניין מרכזי) ורק לאחר מכן בלקוח החיצוני.

State Leadership: An Opportunity for Global Action: Michael Froman: Indra Nooyi
Amazon, Culture, Groceries, Innovation, Jeff Bezos, Retail,

Indra Nooyi & Amazon

תמיד מפתיע אותי כשעולמות שונים מתמזגים, כשגבולות מטשטשים וצדדים עוברים ומגדירים מחדש את המציאות העסקית. אבל לצד ההפתעה יש יתרונות נהדרים שכן הם מהווים סוג של אמירה ונעיצה של הטרנספורמציה דרכה ניתן לעצב סט חדש של החלטות. אמזון, מוסיפה לבורד שלה את אינדרה נוי, מי שהייתה המנכ”לית המוערכת של תאגיד המשקאות והמזון פפסיקו- אחד מהארגונים הגדולים ביותר בעולם.

זו לא הפעם הראשונה שדירקטוריון של חברה בוחר להכניס “צבע” אחר לשולחן הדיונים, קווין סיסטרום המייסד של אינסטגרם נכנס לפני כמה שנים לבורד של וואלמארט ובכך יצג דרך חדשה של קבלת החלטות, הכוללת עולם חדש מתומהל בשולחן הדיונים המסורתי, אפילו שמענו כבר על דיבורים על דירקטוריונים אשר משלבים טכנולוגיות של בינה מלאכותית שמרבדת את תהליך קבלת ההחלטות.

 

אינדרה נוי הייתה מנכ”לית פפסיקו ב-12 השנים האחרונות, היא פינתה את הכיסא שלה באוקטובר 2018, והעבירה אותו אל- Ramon Laguarta.

התכונה הזו של הוספת מישהי כמו- Indra Nooyi אל הבורד של החברה מאירה פנס חזק על כך שאמזון רוצה להכנס בצורה משמעותית לעולם המזון, ולהבין אותו לא רק בדרך החדשנית ופורצת הגבולות שמאפיינת אותה- אלא להיות קשורה גם אל השורשים המסורתיים של התעשייה. לפני כמה חודשים אמזון גם הוסיפה את – Rosalind Brewer הCOO של סטארבקס ובכך ניתן לראות בצורה ברורה את הרצון של החברה להבין טוב יותר את עולם המזון גם מצד הקמעונאים וגם מצד היצרנים.

באופן טבעי, חלק גדול מהשיחה נסב גם על העובדה שאמזון מרבדת את הבורד שלה בנשים- מחקרים רבים הוכיחו שנוכחות נשית בשולחן הדיונים של הבורד עוזרת ומשפרת בצורה משמעותית את הביצועים העסקיים. אבל בעיני הנקודה הקריטית הינה האמירה של אמזון כחברה שמחזקת את הציר המרכזי אותו היא מקדמת- כמו גם ההבנה שעולם חדש חייב להשען על יסודות הידע והכוח הנצבר של העולם הישן והמסורתי.

stream_img
Case Study, eCommerce, Innovation, Voice Assistant,

Amazon’s Dash Buttons- No More

בסוף 2018, במסגרת עבודה עם לקוח אותו אני מלווה שנים רבות עברתי סדנת חדשנות עם אמזון, מדובר באנשים מקצועיים מהחברה אשר מתמחים בחשיבה חדשנית אשר מאפיינת את- Amazon, מי שהוביל את הסדנא מטעמם סיפר שלפני כמה שנים הוא התקין את אמזון דאש בשירותים בבית שלו, יום אחד סבתא שלו הגיעה לביקור- היא נכנסה לשירותים, וראתה את הכפתור ולא הבינה למה הוא משמש, היא לחצה עליו שוב ושוב ושוב. אחרי יומיים הגיע לביתו משלוח ענק של ניירות טואלט.

התובנה והמסקנה מכך הינה- שאנחנו יוצרים חדשנות אשר פוגשת את רצפת החיים האמיתיים, קורים כל מיני תרחישים עליהם אנחנו לא יודעים לחשוב מראש, ורק למידה מהשטח יכולה לעזור לנו “לחשב מסלול מחדש” ולבנות את המדרגה הבאה מתוך היוזמה שלנו. בנוסף, עצם ההתנסות בחדשנות וביכולת שלנו לבחון אותה לאורך זמן מאפשרת לנו “להרוג” אותה מספיק בזמן וזאת לטובת בניית שכבה משודרגת חכמה יותר ונכונה לנקודת הזמן בה אנחנו נמצאים.

בימים אלו, אני נמצאת במסע מטורף עצמי- מנסה בפעם השלישית (שנייה וחצי ליתר דיוק), לכתוב ספר- ואחד הפרקים עוסק בצורה עמוקה במה שאני קוראת לו “כלכלת השינוי” או “כלכלת הכלום” לטעמי, אמזון דאש יכול להכנס ללא ספק לפנתיאון של הדוגמאות שלי בסטוריטלינג אותו אנסה להעביר, כקייס אשר מחדד שלפעמים צריך לבנות רצפה ותשתית של משהו שלא ישרוד לעולם- אבל יהווה את ה-Infrastructure של חדשנויות העתיד, זו בעיני האמירה ב-Amazon Dash.

גם אני כמעט התעלפתי כשאמזון הגיחה לעולם עם החדשנות הזו– אמזון דאש, כפתור קטן שנמצא בבית ומאפשר לנו בלחיצה אחת להפיל לסל הקניות שלנו את המוצר מבלי לעשות יותר מדי. כתבתי על זה הרבה, וגם גילגלתי את החדשנות לאורך חייה עם כל מיני סוויצ’ים שאמזון ערכה ברעיון- אבל עכשיו החברה החליטה No More, היא מכבה את הפרויקט וסוגרת עליו את האור.

הכפתור הזה שמאפשר ללקוחות להזמין במהירות מוצר הביתה, עם לחיצה פשוטה שמיד מייצרת פעולה של הורדת המוצר לסל הקניות של אמזון- הוא רעיון שאמזון תמכה בו מספר שנים- אנשים יכלו לרכוש את הכפתור למגוון שלם של מוצרים ומותגים מכל מיני קטגוריות כמו- נייר טאולט, אבקת כביסה, קנדומים, ועוד…

אבל עכשיו, אמזון מפנה את הבמה לעיסוק המרכזי שלה- והוא להפוך את עולם המכשירים הקוליים לכפתור הדימיוני בבית כולו מבלי קשר למותג כזה או אחר. למעשה אלקסה כעוזרת הדיגיטלית מייתרת את הצורך בכפתור הדאש. העתיד הוא אם כך לא בכפתורים קטנים שנמצאים בבית שלנו בכל מיני מקומות שונים, העתיד מבחינת אמזון הינו מערכת אחת ובמקרה שלה- קולית שתומכת את כל ביצוע הפעולות שלנו- את אותה מערכת כבר היום יצרנים שונים בתחומים מגוונים מאמבדים אל תוך המוצרים שלהם ומאפשרים לצרכנים לבוא באינטראקציה עם הכוח של הקול ככזה שמניע לפעולה.

למעשה, אם תרצו Dash Buttons, הפך כיום לכפתור וירטואלי.

photo-1536286053831-52e1354eb5b7
Amazon, eCommerce, Logistics, Marketplace, Prime,

Amazon’s Environmental Report

לאמזון יש דו”ח סביבתי חדש, אשר מציג נתונים מעניינים שיכולים אולי להשפיע על הדרך שבה אנחנו בוחרים לצרוך כצרכנים- אחד הדברים שהדו”ח מתעכב עליו הינו העובדה שמשלוח בטווח של שני ימים לא טוב ברמה הסביבתית.

אמזון מדברים על כך שהזמנות און ליין, מייצרות שימוש פחות באנרגיה מול האופציה של נסיעה עם הרכב אל החנות, אבל הבנפיט של הרעיון יורד ונופל כשמדברים על משלוחים הרבה יותר מהירים. הזמנה און ליין, יכולה להיות מנוהלת כך שאנחנו יכולים לייצר כלכליות וצמצום המפגעים הסביבתיים באמצעות הורדת כמות הרכבים מהכביש, ולמעשה אנשים מקבלים את המוצרים ממספר רכבים ושיטות שינוע שעוזרות לצמצם.

החברה רוצה למעשה לחשוף את טביעת הרגל הפחמנית שלה במהלך השנה, זאת על מנת לספק לצרכנים ולמשקיעים את האינסייטים שהיא יודעת להפיק מכל הקשור בעסקי השילוח שלה, ואת ההבנה של מחיר השירות הפופולארי שלה- משלוח תוך שני ימים וההשפעות שלו על הסביבה. אמזון שמה יעד שעד-2030 חצי מהמשלוחים שלה יהיו בהגדרה- Net Zero Carbon.

אמזון, מקבלת לאורך שנים לחצים מכל מיני מחזיקי עניין לחשוף יותר אינפורמציה על ההשפעות הסביבתיות שלה, זה אתגר עבור החברה- שמחזיקה כיום יותר מ-100 מיליון מנויי פריים, ולכולם יש גישה לשירות של משלוח תוך שני ימים. כשצרכנים רוצים לקבל את המוצר בתוך שני ימים, קורה משהו שהוא הפוך על הפוך שכן פליטת הפחמן גדלה בשל יותר רכבים ושיטות הגעה אל הלקוח… אם אנשים יחכו שבוע זה יהרוג בפועל רק 20 עצים במקום מאה- זאת על מנת להמחיש לכם את התמונה.

נושאים מעולם של חברה וסושייל, הופכים להיות לדאגה גדולה עבור חברה כמו אמזון, דרך העסקת העובדים- המשכורות וההשפעות הסביבתיות שלה יכולות לגרום לחברה לא לפתח את עצמה בצורה הנכונה- כראייה מה שקרה עם המטה שאמזון רצתה לפתוח בניו יורק. ולכן, נדרש ממנה לעשות חישוב מסלול מחדש (הלכה למעשה, ותרתי משמע)– על מנת שתוכל לקיים את העסק בססטינביליות ובצמיחה.

61XKY5MvLgL._SL1000_
Case Study, Innovation, Voice Assistant,

Alexa API for Babies

אמזון הצהירה על חדשנות בעולם של המכשירים הקוליים- ויצרה API של אלקסה עבור ילדים, ותינוקות, על מנת שיהיה להם גאדג’ט בבית שמשמש גם לביצוע פעולות עבור ההורים ובד בבד סוג של אינטראקציה עם הפעוטות. זה לא מפתיע ללמוד שהרבה הורים משתמשים באמזון הרבה, זאת לטובת חיתולים, פורמולות של מזון ומוצרים שונים עבור ילדים קטנים ותינוקות. אז, אמזון החליטה לייצר פוקוס של הפתרונות הקוליים שלה במיחוד עבור סגמנט זה, עוזר דיגיטלי קולי במיוחד עבור תינוקות.

מפתחים יכולים לייצר– Skills מיוחדים עבור קהל זה, ולמרות שחלק מזה נשמע קצת דיסטופי, אפשר דווקא לראות גם דברים מעניינים וממש מועילים ברעיון של שימוש במכשיר ללא ידיים שמאפשר לילדים לשחק ולעשות שימושים שונים.

עם היכולת היחודית הזו, ניתן לבנות תכונות ויכולות (סקילס) שמאפשרות לשאול שאלות מהירות, ולקבל אינפורמציה באמצעות הקול, זה עוזר להגביר פעולות חוזרות על עצמן ולעשות את הכל להרבה יותר זמין- ישנם גם כמובן פעולות עבור ההורים שיכולים לקבל אינפוט מתי הם צריכים להחליף את החיתול של הילד או לקבל הוראות כיצד לערבב פורמולה של מזון עבור הילד.

מכאן, שהפיתוח יכול להיות ורסאטילי גם מצד העזרה להורים עצמם אל מול פעולות שונות שהם צריכים לעשות עבור הילדים, ומצד שני להוות סוג של משחק אינטראקטיבי עם סקילס שונים עבור הילדים עצמם.

photo-1544174934-d0555c037b4f
Case Study, eCommerce, Innovation, Marketplace,

Amazon influencer

הנה לכם גישה מעניינת של אמזון, לכל נושא המשפיענים… אמזון רוצה לאפשר לכל אחד מאיתנו לעשות כסף באמצעות העוצמה שלנו ברשתות החברתיות. במשך שנתיים אמזון מריצה תוכנית של משפיענים בסושיל מדיה, עליה כתבתי בעבר-Link, מהלך שמאפשר ל-influencers להרוויח בעקבות השיווק שהם מייצרים בעצמם אשר מוביל למכירות באתר של החברה- מדובר במשפיענים שעובדים ברשתות חברתיות כמו : אינסטגרם, טוויטר, יוטיוב או פייסבוק.

בתחילת הדרך התוכנית היתה ממש מתחת לראדר, אבל ישנם סימנים לכך שלאחרונה יותר ויותר אנשים משתלבים וגם חברות שמתמחות בנושא נכנסות להילוך- יש דוגמאות לכך שמשפיענים מצליחים לשנות את השיח על מוצרים ספציפים ולגרום להייפ, למשל המעיל הזה שנמכר ב-130 דולר בפלטפורמה והפך למאוד פופולארי בשל בוסט ממשפיענים באינסטגרם אשר קידמו אותו-Link.

התוכנית פתוחה לצרכנים ומשפיענים, שיש להם עמודי סושייל מדיה חזקים ברשתות החברתיות כמו : יוטיוב, אינסטגרם ועוד. ובעוד שאמזון מסתכלת על מספר העוקבים כאינדיקציה ומטריקה לנוכחות בסושייל מדיה, היא גם בוחנת היטב את התוכן שאנשים מפרסמים והאם הוא רלוונטי ללקוחות של החברה, תוכלו לראות בלינק הבא את כל הנתונים הספציפים שאמזון מעמידה-Link.

Setting up a store

אנשים שרוצים לקחת חלק בתוכנית, צריכים להחזיק יוזר באמזון ובד בבד להיות עם נוכחות ברשתות החברתיות, חבר באמזון צריך לצרף לינקים לכל הנוכחיות שלו, וכך למעשה יוצרים וריפיקציה ומאשרים אותו כמשפיען של אמזון. אחרי שמקבלים אישור, כל משפיען מקבל סוג של “חנות וירטואלית”, שלמעשה תשקף את האייטמים אותם קידם ומהם בפועל חולל מכירות לאתר באמצעות הקהילה שעוקבת אחריו.

בעיני, יש במהלך משהו מאוד מעניין כי הוא לוקח את רעיון המשפיענים למקום מאוד ברור, שקיפות בין כל הצדדים והבנת החיילים השונים בשחמט- ניתן ללמוד הרבה גם מהסבלנות הגדולה שיש לאמזון בכל הקשור להצלחה או לא הצלחה של המהלך.